Sosyal Medya

Genel

Ege’deki yangınlar arıcıları vurdu!

Yunanistan ve Türkiye'deki yangınlarda binlerce kovan yok oldu. Türkiye'de çam balı üretiminin bu yıl yüzde 80 azalacağı tahmin ediliyor. Uzmanlara göre, yeni çam ağaçlarının yetişmesi ise yıllar alıyor...

Ege’deki yangınlar arıcıları vurdu!

Geçen haftalarda Yunanistan’da etkili olan orman yangınlarında en az 9 bin kovanın yok olduğu tahmin ediliyor. Özellikle Atina’nın kuzeyindeki Evia Adası’nda günlerce süren yangın nedeniyle 50 bin hektardan fazla alanın kül olduğu belirtiliyor.

Çam ormanlarını yok eden yangınlar bölgedeki önemli gelir kaynakları arasında yer alan arıcılığa da büyük darbe vurdu. Yunanistan Arıcılık Derneği Başkanı Vassilis Douras ANA ajansına yaptığı açıklamada, “Eski çam ormanlarının tahrip olması Yunan arıcılığı açısından gelecek 30 yıl için büyük bir kayıp” diye konuştu.

Douras ormanların yangından önceki yapısına kavuşması için en az 30 yıl geçmesi gerektiğini ifade ederek, yangınlar nedeniyle bu seneki bal üretimi kaybının 5 bin tona ulaşacağını söyledi ve devletten destek istedi. Douras, “Arılar tozlaşma yoluyla tarımsal üretim ve biyoçeşitliliğe, arıcılara verdikleri baldan çok daha fazlasını verirler” diye konuştu. Yunanistan’daki çam balı üretiminin yaklaşık yüzde 65’i bölgeden sağlanıyor.

 

Yazının Tamamına Buradan Ulaşabilirsiniz

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler