Sosyal Medya

Genel

Cumhurbaşkanlığı: ‘Hakim ve savcı atamalarının nesnel ve liyakate dayalı olarak geliştirilmesi için’ adımlar atılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı. Programda yargı sistemiyle ilgili güncel veriler sunulurken,…

Cumhurbaşkanlığı: ‘Hakim ve savcı atamalarının nesnel ve liyakate dayalı olarak geliştirilmesi için’ adımlar atılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı “2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Programda yargı sistemiyle ilgili güncel veriler sunulurken, atılacak adımlar ve alınacak tedbirlere verildi.

Programda “Hakim ve savcıların atama, nakil ve terfi sisteminin nesnel, önceden belirlenmiş ölçütlere ve liyakate dayalı olarak geliştirilmesi sağlanacak” denilerek, mevcut uygulamaların böyle olmadığı da itiraf edilmiş olundu.

Konuyla ilgili gerekli mevzuat değişikliğinin yapılabilmesi için komisyon oluşturularak çalıştay düzenleneceği ve mevzuat taslağı hazırlanacağı belirtildi.

MESLEĞE GİRİŞTE YENİ MODEL

Hakimlik, savcılık, avukatlık ve noterlik meslekleri için yeni bir mesleğe giriş modeli ve sınav getirileceğinin vurgulandığı programda, “Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nın hayata geçirilmesine yönelik ikincil mevzuat çalışmaları tamamlanacaktır. Hukuk Fakültesi mezunlarının istihdam edileceği noter yardımcılığı müessesi getirilecektir. Noterliği giriş sınavı getirilecektir” ifadeleri yer aldı.

SAVUNMA HAKKI

Programa göre, adalete erişim kolaylaştırılacak ve savunma hakkı güçlendirilecek. Avukatların yargılamaya daha aktif katılabilmesi için düzenleme yapılacak. Avukatların bilgi ve belge temin etmelerine ilişkin yasal yetkilerinin genişletilmesi sağlanacak. Hukuki güvenliğin artırılması için bazı iş ve işlemlerin avukat aracılığıyla yapılması sağlanacak. Ayrıca, avukatlık staj süresi ve verimliliği hakkında çalışmalar yapılacak.

RAKAMLARLA YARGI (Eylül 2021)

21.844 – Hakim ve savcı sayısı
14.976 – Hakim sayısı
6.868 – Savcı sayısı
74.802 – Adli hizmetlerde çalışan sayısı
70.510 – Ceza infaz kurumlarında çalışan sayısı
154.077 – Avukat sayısı
83.601 – Erkek avukat sayısı
70.476 – Kadın avukat sayısı
6.836 – Adli Mahkeme sayısı
207 – İdari Mahkeme sayısı
292.004 – Tutuklu ve hükümlü sayısı
251.229 – Ceza infaz kurumlarının toplam kapasitesi
352.091 – Denetimli serbestlikten faydalanan kişi sayısı

 

 

sozcu.com.tr

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler