Sosyal Medya

Ekonomi

Bireysel kredisini ödemeyen kişi sayısı 1 yılda 178 bin 138 kişi arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bireysel kredi borcunu ödemeyenlerin sayısının bir yılda 178 bin 138 kişi arttığını açıkladı. Muhalefete göre bu…

Bireysel kredisini ödemeyen kişi sayısı 1 yılda 178 bin 138 kişi arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bireysel kredi borcunu ödemeyenlerin sayısının bir yılda 178 bin 138 kişi arttığını açıkladı. Muhalefete göre bu artışın sebebi, iktidarın pandemi dönemindeki yanlış politikaları. Artışın yüzde 582 olduğuna dikkat çeken DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, “Halkımız ancak borcu borçla çevirir hale geldi” dedi. Takibe uğrayan kredi tutarının önümüzdeki dönem 24 milyar TL olacağına işaret eden İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Özlale de “Bizi her açıdan zorlu bir kış bekliyor” yorumunu yaptı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bireysel kredi ve bireysel kredi kartı borcunu ödememiş kişi sayısındaki artışı açıkladı. Buna göre; bireysel kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı, geçen yılın haziran ayında 30 bin 600 kişi artarken bu yılın haziran ayında 208 bin 738 kişi arttı.

Bireysel kredi borcunu ödemeyenlerin sayısı, 2020 Ocak-Haziran döneminde 205 bin 536 kişi artarken 2021 yılının aynı döneminde 474 bin 355 kişi arttı.

Öte yandan kredi kartı borcunu ödemeyen kişi sayısı, geçen yılın haziran ayında 15 bin 743 kişi artarken bu yılın haziran ayında 45 bin 968 kişilik bir artış gözlemlendi.

ÇANAKCI: “HALKIMIZA HİBE VERMEK YERİNE HALKIMIZI BORÇLANDIRDILAR”

Verileri ANKA Haber Ajansına değerlendiren DEVA Partisi Ekonomi ve Finans Politikaları Başkanı İbrahim Çanakcı, bireysel kredisini ödemeyenlerin sayısındaki artışın bir yıllık süreçte yüzde 582, altı aylık süreçte ise yüzde 131 olduğunu belirterek, “Halkımıza hibe, gelir desteği vermek yerine halkımızı borçlandırdılar” dedi.

Çanakcı, “Tabi bu da halkımızın ne kadar ciddi bir sıkıntı içinde olduğunu bireylerin, hanelerin ne kadar zorluk çektiğinin bir göstergesi. Bunlar borcun ödenememesine ilişkin rakamlar ama bunun sebebine ne diye baktığımız zaman, orada da hükümetin özellikle bu pandemi döneminde yaptığı yanlışları görüyoruz. Bu pandemi başladığında biz hükümete DEVA Partisi olarak dedik ki ‘Halkımızı, çiftçimizi, esnafımızı, işçimizi, bireyleri borçlandırmayın. Mümkün oldukça gelirini yitiren, gelirini kaybeden veya geliri ciddi anlamda düşen kişilere doğrudan hibe desteği verin.’ Tabi bu iktidar bütçeyi bir faiz bütçesi haline getirdiği için imkanları tabii ki bir anlamda çarçur etmiş oldu. Ve halkımıza hibe, gelir desteği vermek yerine halkımızı borçlandırdılar” diye konuştu.

ÇANAKCI: “MUTFAKTAKİ YANGINI GÖĞÜSLEMEK İÇİN GELİRLERİNİ TÜKETİYORLAR, BU DEFA DA GELECEK GELİRLERİNİ KREDİ ALMAK YOLUYLA TÜKETİYORLAR”

Hükümetin pandemi dönemindeki ekonomi politikalarını eleştiren Çanakcı, “Hükümetin açıkçası yanlış politikaları yüzünden halkımız ancak borcu borçla çevirir hale geldi. Hayat pahalılığı gerçekten o kadar dayanılmaz bir noktaya geldi ki yani insanlar bir taraftan hayat pahalılığının altında ezilmemek için, hayatlarını devam ettirmek için, mutfaktaki yangını bir anlamda göğüslemek için gelirlerini tüketiyorlar ama mevcut gelirleri bunları karşılamaya yetmiyor. Bu defa da gelecek gelirlerini kredi almak yoluyla tüketiyorlar. Bir müddet sonra tabii ki bu borçların geri ödenmesinde ciddi sıkıntılar yaşanabiliyor” dedi.

Hükümetin pandemide destek vermediği için yurttaşın kredi ile borçlandığını belirten İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale ise “Takipteki kredilere baktığımızda, takibe yeni düşenlerin düşük gelirli vatandaşlarımız olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Haberin tamamı burada.

ANKA

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler