Sosyal Medya

Ekonomi

BES’i büyütecek düzenleme geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi reform paketinde yer alan bazı düzenlemeleri içeren torba teklifi bayramdan sonra Meclis gündemine gelecek. 30 Haziran…

BES’i büyütecek düzenleme geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi reform paketinde yer alan bazı düzenlemeleri içeren torba teklifi bayramdan sonra Meclis gündemine gelecek. 30 Haziran 2021 tarihine kadar yapılacak işler arasında yer alan ve yasa gerektiren BES’e ilişkin düzenlemeler torba teklifle yapılacak.

Torba teklifte 18 yaşından küçüklerin bireysel emeklilik sistemine dahil edilmesi de sağlanacak. BES dışındaki vakıf, sandık gibi kuruluşlardaki emeklilik birikimlerinin 2023 sonuna kadar BES’e aktarımı ile imkan verilecek. Bu sayede yüksek fon getirilerinden çok daha geniş bir kesimin yararlanmasının önü açılacak. Aktarıma konu olacak tutarın ilk etapta 7-10 milyar TL olması bekleniyor.

Ekonomi reform paketinde BES’i büyütecek üç önemli düzenleme yer alıyor. Atılacak yeni adımlarla 18 yaş altı 23 milyon gencin BES’ten yararlanabilmesinin yolunun açılması vakıf ve sandıklardaki birikimlerin sisteme dahil edilmesi, BES ile sağlık, hayat, eğitim sigortası gibi özel güvencelerin cazip olanaklarla bütünleşik bir güvence paketi şeklinde sunulması hedefleniyor.

Dünya Gazetesi

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler