Sosyal Medya

Genel

Atmosferdeki karbondioksit oranı 63 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

Dünyanın atmosferindeki karbondioksit (CO2) oranının mayıs ayında 63 yıldır kaydedilen en yüksek seviyeye çıktığı belirtildi...

Atmosferdeki karbondioksit oranı 63 yılın en yüksek seviyesine ulaştı

ABD’de bulunan Scripps Okyanus Bilimleri Enstitüsü ile Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin (NOAA) yayımladığı verilere göre, geçen ay karbondioksit (CO2) konsantrasyonunun milyonda 419 parçaya (PPM) ulaştığı kaydedildi.

Mayıs 2020’de bu seviye milyonda 417 PPM’di. Yeni oran, 63 yıllık karbondioksit ölçümleri kayıt tarihi boyunca tespit edilen en yüksek rakam oldu.

“Yükselişi durdurmak için zamanımız var”

Atmosferik karbondioksitin ana kontrolünün fosil yakıt emisyonlarıyla alakalı olduğuna işaret eden NOAA yetkilisi Ralph Keeling, “Her yıl atmosferde daha fazla karbondioksit biriktiğinden, yükselişi durdurmak için önümüzde hala uzun bir yol var” dedi.

Anadolu Ajansı’nın (AA) haberine göre, Keeling, konsantrasyonun 2021 içinde 420 PPM’yi geçmesini beklediklerini kaydederek “Gittikçe asla ulaşmak istemeyeceğimiz bir noktaya doğru ilerliyoruz” uyarısında bulundu.

En yüksek düşüş yaşanmştı

Covid-19 salgını nedeniyle dünya çapında alınan önlemler kapsamındaki kapanmalar ve araç kullanımının azalması sayesinde 2020’de karbon emisyonu yüzde 7 gerilemiş ve bu, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek yıllık düşüş olarak kayda geçmişti.

Uzmanlar, emisyonların 2021’de yeniden yükselişe geçeceğine kesin gözüyle bakarken, Paris İklim Anlaşması uyarınca gelecek 10 yılda her sene emisyonların 2 milyar tona kadar azaltılmasına ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekmişti.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler