Sosyal Medya

Genel

ZAM, ZAM, ZAM’a ZAM

İstanbul Fırıncılar Odası’nın İstanbul’da 230 gram olan ekmek fiyatının 2 TL’den 2.5 TL’ye çıkmasını öngören ağustos ayındaki zam talebi, İstanbul…

ZAM, ZAM, ZAM’a ZAM

İstanbul Fırıncılar Odası’nın İstanbul’da 230 gram olan ekmek fiyatının 2 TL’den 2.5 TL’ye çıkmasını öngören ağustos ayındaki zam talebi, İstanbul Ticaret Odası’nca (İTO) 10 Kasım’da kabul edildi.

 

 

Kararın üzerinden 1 ay bile geçmemesine rağmen birçok fırın ekmeğe zam yaptı. Geçtiğimiz hafta gramajı 210’a düşürülüp 3 liraya satılan ekmek, yeni bir zamla 3.5 TL’den satılmaya başlandı.

 

 

 

Ekmeğin 3.5 liradan satıldığı ilçeler arasında Kadıköy ve Ataşehir de bulunuyor. Fırıncılar ise ekmeğe artan girdi maliyetlerinden dolayı zam yaptıklarını belirtti.

 

 

 

“Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor”

 

Ataşehir’de fırın işleten Alper Sandıkçı girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı zam yaptıklarını belirterek, “Bizim için bu fiyatlarda ilerde çok ucuz olacak. Fiyatların artması bizi olumsuz etkiliyor. Hem vatandaşa karşı mahcubiyet yaşıyoruz. Bu durumun en mağdurları bizleriz. Un maliyetleri 1 yıl içerisinde yüzde 300 arttı. Yılbaşından sonra fiyatlar artarsa 4-5 lira olabilir. Bu şartlarda giderse birçok fırıncı yakında olmayacak” dedi. Kadıköy’de fırın işleten Vedat Yılmaz ise “Geçen sene 106 liraya aldığım un bu sene 320 lira. Artık un fiyatları 2 ayda bir artıyor. Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor. Maalesef müşteriler haklı olarak çok tepki gösteriyor. Elimizde değil artık üretim yapamama durumuna geldik” diye konuştu.

 

 

Tekel Bayiiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, çikolata ve kahve ürünlerine zam geldiğini duyurdu

 

Türkiye’de son aylarda Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değer kaybı, özellikle akaryakıt ve gıda fiyatlarındaki artış ile kendini göstermeye devam ediyor.

Son olarak Tekel Bayiiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş, çikolata ve kahve ürünlerine gelen zammı duyurdu. Yeni zamlara göre, soğuk kahve 11 TL’ye kadar çıkarken; çikolata grubunun fiyatları 12 TL’ye, meyveli süt ise 4.5 TL’ye yükseldi.

 

Geçtiğimiz günlerde Royal Tobacco ürünlerine gelen 2 liralık zammın ardından Philips Morris, BAT, JTİ ürünlerine 5 TL’lik zam yapıldığı iddiaları kısa sürede sosyal medyada çok konuşulmuştu. İddiaların gerçeği yansıtmadığı açıklaması ve eski fiyatların geçerli olduğu haberinin ardından ürkiye Tekel Bayiler Platformu Başkanı Özgür Aybaş Cuma günü  açıklamasında sigaraya gelecek olan zammın mesajını ürün kısıtlaması var açıklaması ile duyurmuştu. Bugünden itibaren geçerli olmak üzere Philips Morris ürünlerine 2 liralık kur zammı geldiğini açıklayan Aybaş ilerleyen günlerde ÖTV zammının da gelebileceğini duyurdu.

 

İnanılmaz ama gerçek: Otomotiv bayisine ‘üst sınır’dan stokçuluk cezası; kanunu da yolda

 

İnşaat maliyet endeksi’nde yıllık yüzde 41,93 artış kaydedildi

 

Ekmeğe zam geliyor: 4 liraya satılacak!

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler