Sosyal Medya

Ekonomi

Yiğit Bulut yeniden: Bugünden itibaren TL’deki oynaklık bitti

Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Yiğit Bulut bugün CNNTürk’ten halka seslendi. Yeni merkez bankası başkanı Kavcıoğlu’nun piyasalar tarafından sevildiğini ve doların 8 lirayı…

Yiğit Bulut yeniden: Bugünden itibaren TL’deki oynaklık bitti

Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından Yiğit Bulut bugün CNNTürk’ten halka seslendi.

Yeni merkez bankası başkanı Kavcıoğlu’nun piyasalar tarafından sevildiğini ve doların 8 lirayı aşağı doğru kırmaya çalıştığını söyledi. Halkın iktidara “”Türkiye’ye çok saldırıyorlar, siz bir durun kenarda biz bu işi hallederiz” dediğini düşünen Bulut, tersine dolarizasyon sürecinin başladığını, yastık altından da altınların önemli miktarda sisteme girdiğini ekledi.

Bugün yurtdışında Paskalya tatili nedeniyle piyasalar kapalı ve döviz piyasasında da işlemler sığ.  Düşen hacimler piyasadaki alım satım hareketlerinin boyutunu artırmakta. Dün bir de ABD 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi %1.7 seviyesinin altına inince dolar endeksi de 93 seviyesinin altına gerilemişti.

Bulut sözlerine şöyle devam etti:

– “Çok teknik terime boğmadan şunu söyleyelim. Sıkı para politikasından bazıları hoşlanır bazıları hoşlanmaz. Olağanüstü toplantı yapılmayacak, olağanüstü toplantı kararı alınmayacak. Faizlerin 500 puan indirilmesi, akla hayale gelmeyecek uygulamaların gündeme gelmesi mümkün değil demiştim. MB başkanı ne dediyse sözünde durdu ve açıklamalarına devam ediyor. 2013’te 4.61 seviyesini görmüştük gösterge faizde. Gösterge faizin 19 olduğunu görüyoruz. Bir kısım medya ateşe benzin dökmeye çalışıyor. Bir kısmı Londra’dandı bunların. Yerli ve yerel medya destek verdi ve bu durumu çok iyi anlattı.”

– “Cumhurbaşkanımızın çağrısı olumlu sonuç buldu. Şu anda yerlilerin yaptığı satış miktarı 11 milyar dolara dayandı. Bunun 8.5 milyar dolar sistem içinden 3 milyarı yastık altından satılmış. MB Başkanı’nı aradım, satış oldu mu diye sordum. Merkez Bankası bu dalgalanmada tek bir dolar satmadı. Vatandaş tabiri caizse şunu dedi, “Türkiye’ye çok saldırıyorlar, siz bir durun kenarda biz bu işi hallederiz” dedi.”

– “7.5 milyar doların bir kısmı çağrı öncesinde de satılmıştı. Bunun 8.5 milyar doları ölçülebilir sistem içinde olduğundan. Cumhurbaşkanımızın çağrısına vatandaş 11 milyar dolarlık döviz satarak karşılık vermiş oldu. Bu çok önemli bir karşılık. Dolarizasyonun bel kemiği çatladı, dedolarizasyon başladı demiştim, 11 milyar dolara ulaşmış durumda. Bu çağrıların etkilerinin devam edeceğini düşünüyorum. Cumhurbaşkanımız varlık barışına katılın, yastık altı kıymetlerinizi sisteme katın dedi.”

– “Yabancılar hisse sattı, satılanları yerli yatırımcılar aldı. Türkiye’deki şirketler değer mi kaybetti, hayır. Şirketlere bakıyorum şu anda Türkiye’nin en yüksek değerle işlem gören şirketin değeri 9.1 milyar dolar, 6.6 milyar dolar gibi sırasıyla aşağı doğru gidiyor. Türkiye’nin teknoloji şirketlerine bakıyorum 3-4 milyar dolardan işlem görüyor. TL varlıklar inanılmaz ucuz seviyelerde, TL varlıklarda inanılmaz fırsatlar var. Dolayısıyla burada son iki haftalık dalgalanmada faiz indirimine inanan yabancılar panik halinde 1.5 milyar dolara yakın kol kesip gittiler, vatandaş o hisseleri alıp piyasaya da 11 milyar dolarlık satış yaptı.”

– “Merkez Bankası’nın nasıl bir karar alacağını söylemek, Yiğit Bulut’a düşmez. Niyet okuma yapıyor herkes. MB faiz düşürerek şunu yapacak; Merkez Bankası bağımsızdır, araçlarının da bağımsızlığı vardır, “Faizi de başka araçları da kullanabilirim” diyor. Bu konuda öngörüm yok, öngörüm olmaması çok normal. MB başkanı üyelerle birlikte toplantı yapıyor ve piyasa koşulları gereği karar alıyor.”

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler