Sosyal Medya

Ekonomi

TTB: Hastanelerde yeni servisler de ihtiyacı karşılamıyor; vaka sayısı 55 bine sıçradı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), COVID-19 pandemisinin kontrol altına alınamaması ve salgında en yüksek pik noktasına ulaşılmasıyla ilgili bugün basın toplantısı…

TTB: Hastanelerde yeni servisler de ihtiyacı karşılamıyor; vaka sayısı 55 bine sıçradı

Türk Tabipleri Birliği (TTB), COVID-19 pandemisinin kontrol altına alınamaması ve salgında en yüksek pik noktasına ulaşılmasıyla ilgili bugün basın toplantısı düzenledi.

İstanbul Tabip Odası Sevinç Özgüner Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, TTB Merkez Konseyi üyesi Dr. Çiğdem Arslan ve İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı yaptı. 1 Mart’tan itibaren bir “kontrolsüz normalleşememe” durumuyla karşı karşıya kalındığını ve salgının hızla yayıldığını söyleyen Korur Fincancı, TTB’nin uyarılarına ise kulak verilmediğine dikkat çekti.

TTB Merkez Konseyi’nin açıklamasını okuyan Korur Fincancı, “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz, ölümleri durdurun” demek için 15 Nisan’da Ankara’da Sağlık Bakanlığı ve tüm illerde sağlık müdürlükleri önünde olacaklarını duyurdu.

“Hastaneler COVID-19 hastalarıyla doldu”

Basın açıklamasında pandemide gelinen durum şöyle anlatıldı:

“Eksik, yanlış, tutarsız politikalar, başarısız salgın yönetimi nedeniyle ülkemizde kontrol altına alınamayan COVID-19 pandemisi üçüncü ve en büyük pikini yapıyor.

“Günlük vaka sayıları elli bini aştı, can kayıpları gerçek rakamların ancak üçte birini yansıtan resmi rakamlara göre dahi iki yüz elliyi aştı.

“Hastanelerimiz COVID-19 hastalarıyla doldu, yeni açılan servisler dahi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor.

“COVID-19 dışı hastalar da mağdur oluyor”

“Her gün çaresizlik içinde yeni ölümlere tanıklık etmekten tükeniyoruz.”

“Bu tablodan sadece COVID-19 hastaları değil, COVID-19 dışı hastalarımız da mağdur oluyor, ertelenemez sağlık sorunları için gereken hizmete ulaşamıyorlar.

“Türk Tabipleri Birliği olarak bütün sağlık emek-meslek örgütleriyle birlikte iktidarı uyarmak, topluma çağrıda bulunmak için 15 Nisan Perşembe günü saat 12.30’da “Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz! Ölümleri durdurun!” sloganıyla Ankara’da Sağlık Bakanlığı ve Türkiye’nin bütün illerinde de Sağlık Müdürlükleri önünde olacağız.

“Bütün emek-meslek örgütlerini, bütün sendikaları, bütün siyasi parti ve çevreleri, başta yakınlarını COVID-19 nedeniyle kaybedenler olmak üzere bütün yurttaşlarımızı çağrımızı sahiplenmeye, sesimize ses katmaya, bu yanlış politikalara itiraz etmeye, bu korkunç gidişata dur demeye, yaşam hakkımızı sahiplenmeye çağırıyoruz.”

Vaka sayısı da ölüm de arttı

Türkiye’de son 24 saatte 301 bin 68 koronavirüs testi yapıldı, 54 bin 562 kişinin testi pozitif çıktı, 243 kişi hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan yeni can kaybını, vaka ve hasta sayısını açıkladı.

Bugün toplam 301 bin 68 test yapıldı. Semptom gösteren 2 bin 671 kişiyle birlikte toplam 54 bin 562 yeni vaka tespit edildi.

Tabloya göre son 24 saatte 243 kişi hayatını kaybetti, toplam can kaybı 34 bin 182’ye yükseldi.

Bugün iyileşen 41 bin 218 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 3 milyon 372 bin 629’a yükseldi.

 

Yoğun bakımlar doldu

Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.3, toplam ağır hasta sayısının ise 2 bin 891 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 56.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68.8 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 34.9 olarak duyuruldu.

Sağlık Bakanlığı, dün 237 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 bin 548 yeni hastayla birlikte toplam 50 bin 678 vakanın tespit edildiğini ve 30 bin 194 kişinin sağlığına kavuştuğunu duyurmuştu.

Bianet

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler