Sosyal Medya

Ekonomi

Toplum kapandı, krediler daraldı

    12 Mayıs’ta biten haftada toplam kredi hacmi haftalık olarak %0.1, tüketici kredileri ve kredi kartı bakiyeleri ise %0.8…

Toplum kapandı, krediler daraldı

 

 

12 Mayıs’ta biten haftada toplam kredi hacmi haftalık olarak %0.1, tüketici kredileri ve kredi kartı bakiyeleri ise %0.8 daraldı. 12 Mayıs itibarıyla özel sektörün toplam kredi bakiyesi  TL 3 trilyon 785 milyar. Kredilerin 13 haftalık hareketli ortalama büyüme oranı da %6.6’ye gerileyerek, ekonomide kayda değer bir yavaşlamanın sinyalini verdi.

Kredilerde daralma bir ölçüde  sokağa çıkma yasağı yani kapanmadan kaynaklanıyor. Ancak, tüketici kredisi ve kredi kartlarındaki daralma,  hane halkı harcamalarının da  (kapanmadan bağımsız) yavaşladığının işareti olabilir.

 

Yatırım Finansman’ın kur etkisinden arındırarak bulduğu sonuçları da verelim:

Bireysel kredilerde 2Ç’de %0,6 daralma

12 Mayıs haftası BDDK bültenine göre, sektördeki toplam krediler TL cinsinden haftalık %0,1 daraldı. TL krediler haftalık bazda %0,5, döviz cinsi krediler ise %0,1 daraldı. Yılbaşından bu yana, TL krediler %1,9, döviz cinsi krediler ise %1,2 arttı. 2Ç’de bireysel krediler, kredi kartlarındaki %2,1 daralmayla (1Ç: +%3,9), %0,6 daraldı (1Ç: +%2,4).  İkinci çeyrekte bireysel kredilerde daralma, hanehalkının tırmanan mali yetersizliğinin bir yansıması olarak göze çarpıyor. TUIK’in Mayıs Tüketici Güven Endeksi’nin 2 yıllık dip yapması da bu tezi destekliyor.

 

BMD:  TL Mevduat Faizleri Azaldı, TL Kredi Faizleri Arttı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 07 Mayıs haftasında bir önceki haftaya göre 5 baz puan azalışla %17,88 olurken dolar mevduat faizi 3 baz puan artışla %1,14 ve Euro mevduat faizi 0 baz puan azalışla %0,46 oldu.

 

 

 

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 64 baz puan artışla %21,78 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 3 baz puan azalışla %18,03; taşıt kredi faizleri 87 baz puan artışla %22,94 ve ihtiyaç kredi faizleri 31 baz puan artışla %24,03 olarak gerçekleşti.

 

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 32 baz puan artışla %3,93 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 66 baz puan azalışla %2,90 oldu.

 

Önümüzdeki 2 veri haftası kredilerin seyri açısından kritik. Ekonomide kapanmanın bitmesi ve yaz sezonu hazırlıkları nedeniyle kredi hacminin ivmlenmesi beklenir. Ayrıca, hükümetin yeni mali destek paketi de yüksek miktarda düşük faizli kredi içeriyor. Bu  olumlu talep ve arz unsurlarının kredi hacmindeki 13 haftalık ivmeyi %20 veya üstüne çekmesi, ekonominin yaz aylarında yeniden hızlanacağı anlamını taşır. Aksi halde turizm sezonu beklenenden daha iyi geçse dahi, ekonomide 2-3Ç  daralmaya şahitlik edebilir.

 

FÖŞ Sordu:  Bu Ekonomi Niye Hala Batmadı Ya?

 

Tüketici güven endeksi Mayısta 77,3’e düştü

Ramazan Ayı ve Bayram Döneminde Online Alışveriş 2 Kat Arttı

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler