Sosyal Medya

Ekonomi

TL Mevduat Faizleri Azaldı, TL Ticari Kredi Faizleri Arttı…

TL Mevduat Faizleri Azaldı, TL Ticari Kredi Faizleri Arttı… Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 05 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 2 baz puan azalışla %16,22 olurken dolar…

TL Mevduat Faizleri Azaldı, TL Ticari Kredi Faizleri Arttı…

TL Mevduat Faizleri Azaldı, TL Ticari Kredi Faizleri Arttı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 05 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 2 baz puan azalışla %16,22 olurken dolar mevduat faizi 2 baz puan azalışla %1,05 ve Euro mevduat faizi değişmeyerek %0,40 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 79 baz puan artışla %20,11 olduTL bazlı konut kredi faizleri 9 baz puan azalışla %17,76; taşıt kredi faizleri 81 baz puan artışla %19,56 ve ihtiyaç kredi faizleri 13 baz puan azalışla %22,42 olarak gerçekleşti.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 21 baz puan artışla %3,24 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 36 baz puan azalışla  %2,83 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,89 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %2,19 ve %2,43 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. BMD bu durumu bankaların faiz artışlarını mevduattan önce kredilere yansıttıkları şeklinde yorumluyor.

 

BMD

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler