Sosyal Medya

Döviz

TL Mevduat Faizleri Arttı, TL Kredi Faizleri Azaldı…

TL Mevduat Faizleri Arttı, TL Kredi Faizleri Azaldı… Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 12 Mart haftasında bir önceki…

TL Mevduat Faizleri Arttı, TL Kredi Faizleri Azaldı…

TL Mevduat Faizleri Arttı, TL Kredi Faizleri Azaldı…

Bankaların TL mevduat için uyguladıkları faiz oranı 12 Mart haftasında bir önceki haftaya göre 24 baz puan artışla %16,46 olurken dolar mevduat faizi 5 baz puan azalışla %1,00 ve Euro mevduat faizi 1 baz puan azalışla %0,39 oldu.

TL bazlı ticari kredilerin faiz oranı ise aynı haftada bir önceki haftaya göre 22 baz puan azalışla %19,89 oldu. TL bazlı konut kredi faizleri 10 baz puan azalışla %17,66; taşıt kredi faizleri 70 baz puan azalışla %18,86 ve ihtiyaç kredi faizleri 14 baz puan azalışla %22,28 olarak gerçekleşti.

Dolar bazlı ticari kredilerin faiz oranı aynı haftada 38 baz puan azalışla %2,86 olurken Euro bazlı ticari kredilerin faiz oranı 48 baz puan azalışla %2,35 oldu.

Ticari kredilere uygulanan mevduat spreadi TL için %3,43 olurken Dolar ve Euro için sırasıyla %1,86 ve %1,96 oldu. TL ticari kredilerdeki mevduat spreadi dolar ve Euro kredilere uygulanan spreadin yukarısında seyretmeye devam ediyor.

2018 Ağustos ayı sonrasında hızla tırmanışa geçen kredi ve mevduat faizleri 2019 Temmuz ayından itibaren TCMB’nin faiz indirimleriyle beraber düşüş trendine girmiştir. Covid-19 tedbirleri kapsamında başlatılan genişleyici politikalar yeni normale dönüşle beraber kademeli olarak sıkılaştırılmaya başlanmış ve TL faizlerde yukarı yönlü bir hareket olmuştur.

Faizlerin yüksek olduğu dönemlerde bankaların kredilere uyguladıkları faiz oranının mevduata uyguladıkları faiz oranıyla farkı yükselmektedir. Bir başka deyişle kredi/mevduat spreadi faizlerin yüksek olduğu dönemlerde yükselmektedir. BMD, bu durumu bankaların faiz artışlarının mevduattan önce kredilere yansıtıldığı şeklinde yorumluyor…

 

BMD

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler