Sosyal Medya

Ekonomi

TCMB Para Politikası Kurulu’na geçen yıl özel kararname ile Banka Meclis’ine alınan Hobikoğlu yeni üye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 22/A maddesi uyarınca, Banka Meclisi üyelerinden Prof.Dr. Elif Haykır Hobikoğlu Para Politikası Kurulu Üyesi olarak…

TCMB Para Politikası Kurulu’na geçen yıl özel kararname ile Banka Meclis’ine alınan Hobikoğlu  yeni üye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu’nun 22/A maddesi uyarınca, Banka Meclisi üyelerinden Prof.Dr. Elif Haykır Hobikoğlu Para Politikası Kurulu Üyesi olarak görev yapmak üzere seçildi.

Hobikoğlu’nun, 15 Nisan 2021 Perşembe günü yapılacak Para Politikası Kurulu Toplantısına katılacağı belirtildi.

Böylece PPK şu üyelerden oluşuyor:

  • Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu (Başkan)
  • Dr. Emrah Şener
  • Dr. Uğur Namık Küçük
  • Dr. Oğuzhan Özbaş
  • Mustafa Duman
  • Prof. Dr. Abdullah Yavaş
  • Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu

PROF. DR. ELİF HAYKIR HOBİKOĞLU KİMDİR?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kırşehir eski Milletvekili Mustafa Haykır’ın kızı Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, Mayıs 2020’de Murat Uysal döneminde devlet üniversitesinde görevli isimlerin görevlerini sürdürerek banka meclisine seçilebilmesinin yolunun kararnameyle açılmasının ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde görevli Prof. Elif Haykır Hobikoğlu banka meclisineMerkez Bankası Meclis üyeliğine seçilmişti.  .

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü Teknoloji ve Sanayi İktisadi Ana Bilim Dalı’nda görevli olan Hobikoğlu hem Merkez Bankası’nda hem de üniversitedeki görevine devam ediyor. Hobikoğlu 30 Nisan 2023’e kadar Merkez Bankası’ndaki görevini sürdürecek. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde görevli olan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu İstanbul Üniversitesi Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi müdürlüğü görevini yürütüyor.

Aslen Kırşehirli olan 1977 yılında Ankara’da doğan Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu, 1999 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinden mezun oldu.

Akademik kariyerine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak başladı. 2003 yılında yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Ekonomi alanında yüksek lisansını tamamladı. 2009 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Ensti̇tüsü İktisat Bölümü, İktisat Bilim Dalından Doktora derecesi aldı. 2014 yılında Makro İktisat Alanında Doçent unvanı aldı. Halen İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesine Profesör olarak çalışmaktadır.

Makro İktisat, para politikaları, davranışsal finans, büyüme ve kalkınma alanlarında çok sayıda kitap ve akademik çalışmaları bulmaktadır. Hobikoğlu evli ve üç çocuk annesidir.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler