Sosyal Medya

Ekonomi

Sektörel Güncel Gelişmeler | Otomotiv

Yurt içi otomotiv pazarı, Şubat ayında döviz kurlarının göreli olumlu seyrinin ve otomotiv satıcılarının sunduğu kampanyaların etkisiyle büyümeye devam etti.…

Sektörel Güncel Gelişmeler | Otomotiv

Yurt içi otomotiv pazarı, Şubat ayında döviz kurlarının göreli olumlu seyrinin ve otomotiv satıcılarının sunduğu kampanyaların etkisiyle büyümeye devam etti. Böylece, 2021’e 10 yıllık satış ortalamasının üzerinde başlayan otomotiv pazarı bu seyrini Şubat ayında da sürdürdü. Otomotiv pazarı Şubat’ta yıllık bazda %24,2 artışla 59 bin adet seviyesinde ulaşırken, Ocak-Şubat döneminde de %37,4 artarak 102 bin adet oldu.

Ocak ayında yıllık bazda %3,3 gerileyen otomotiv üretimi, Şubat ayında da yıllık bazda %9,3 daraldı. Böylece 2021 yılının ilk iki ayında toplam üretim yıllık bazda %6,5 azalarak 222 bin adet seviyesine indi. Şubat ayında hafif ticari araç üretiminde yıllık artış % 19,1 düzeyinde gerçekleşti. Otomobil üretimi ise %22,4 azalarak son 4 aydır devam eden daralma eğiliminin hız kazandığına işaret etti. Adet bazında toplam otomotiv ihracatı ise Ocak ayının ardından Şubat ayında da %14 civarında düşüş kaydetti.

Avrupa ülkelerinde koronavirüsle mücadele kısıtlamaları otomotiv satışları üzerinde baskı yaratmaya devam etti. Avrupa’da Ocak ayında %24 azalan otomobil satışları Şubat ayında da bu eğilimini sürdürerek %19,3 daraldı. Şubat ayında İspanya (-%38,4), Fransa (-%20,9) ve Almanya (-%19,0) en hızlı daralan ana pazarlar olarak öne çıktı. Dünya genelinde ise otomobil ve hafif ticari araç satışları Ocak ayında yıllık bazda %1,9 artmasının ardından Şubat ayında tedarik zincirindeki sorunlara ve olumsuz hava koşullarına rağmen düşük baz etkisiyle %12,4 genişledi.

Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yeni yönetmelik kapsamında taşıt satışlarında taksitlendirme sınırlaması BDDK uygulamalarına paralel hale getirildi. Buna göre, nihai fatura değeri 120 bin TL ve altındaki satışlar için taksit sayısı 60 ay, 120-300 bin TL arası için 48 ay, 300-750 bin TL arası için 36 ay ve 750 bin TL ve üzeri için 24 ay olarak belirlendi.

Yurt içinde otomobil üretimindeki daralmanın hız kazandığı, artan iç talebin etkisiyle genişleyen hafif ticari araç üretiminin toplam üretimdeki daralmayı sınırlandırdığı gözleniyor. Bununa birlikte, küresel ölçekte artan elektronik bileşen (mikroçip) tedarik sorunu otomotiv üretimini olumsuz etkiliyor. Avrupa’da aşılama çalışmalarına karşın karantina uygulamalarının sürdürülmesi sektörün ihracatı açısından belirsizlik arz ediyor. Mart ayının ikinci yarısından itibaren yurt içinde bazı fabrikaların üretime ara vermesi, TCMB’nin faiz artırımına gitmesi ve kurlarda gözlenen büyük boyutlu dalgalanmaların etkisiyle yurt içi otomotiv pazarı üzerindeki baskının da bir miktar artacağı öngörülüyor.

 

 

Kaynak: ekonomi.isbank

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler