Sosyal Medya

Ekonomi

YENİLEME (turizmde kayıp eklendi) Rusya’dan Türkiye’ye uçuşları azaltma kararı; Mısır Türkiye yerine yeni destinasyon

  Moskova hükümetinin 1,5 ay süreyle Türkiye’ye uçuşları durdurma kararı hem tatil için Türkiye hayali kuran yüz binlerce Rusya vatandaşını…

YENİLEME (turizmde kayıp eklendi) Rusya’dan Türkiye’ye uçuşları azaltma kararı; Mısır Türkiye yerine yeni destinasyon

 

Moskova hükümetinin 1,5 ay süreyle Türkiye’ye uçuşları durdurma kararı hem tatil için Türkiye hayali kuran yüz binlerce Rusya vatandaşını etkiledi, hem de Rus turizmine darbe vurdu.

 

533 BİN TUR PAKETİ SATILDI

 

Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR, yasak nedeniyle uğranacak zarar konusunda yaptığı açıklamada, uçuş yasağı getirilen 15 Nisan-1 Haziran döneminde 533 bin tur paketinin satıldığını duyururken, söz konusu turlar için 32 milyar ruble (yaklaşık 413,7 milyon dolar) ödendiğini belirtti.

 

Tur satın alanların yüzde 40’ının çocuklu ailelerin oluşturduğu kaydedilirken, binlerce kişinin iptaller nedeniyle ödedikleri paraları geri alabilmek için tur acentalarına başvurduğu kaydedildi. DHA

 

 

Rusya, Türkiye’de artan Koronavirüs vakaları gerekçesiyle 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar Türkiye’ye uçuşları kısıtlama kararı aldı. Uçuşların haftada iki ile sınırlandırılacağı belirtildi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, Koronavirüs’le Mücadele Merkezi’nin Türkiye ile havayolu iletişiminin 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırılmasına karar verdiğini duyurdu. Öte yandan Golikova, düzenlediği basın toplantısında Rus otoritelerin Türkiye’de Koronavirüs durumunu izleyeceklerini ifade etti.

Akkuyu Nükleer Santrali istisnası

Golikova açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki düzenli uçuşlar karşılıklı olarak haftada iki uçuşla sınırlandırılacaktır. Moskova – İstanbul, İstanbul – Moskova; Rusya Federasyonu tur operatörlerinin Türkiye’ye tur satışını 1 Haziran’a kadar askıya almaları önerilir. Bu tarihten önce satın alınan turların başka yöne değiştirilmesi veya ertelemeleri tavsiye edilir. Türkiye’de bulunan vatandaşlar için hem tatillerine devam etme hem de tahliye uçuşlarıyla uçma fırsatı olacak. Ayrıca Türkiye’de bulunan Rus vatandaşlarının Rusya’ya dönüşü ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşasında yer alanların ulaşımı için uçuşlar korunacak. Rostourizm, turistlere yardım etmek için finansal destek de dahil olmak üzere bir önlemler paketi kabul etmesi talimatı aldı. Tanzanya ve Türkiye ile hava uçuşları, oradaki durum istikrar kazanırsa yeniden başlayacak.”

Mısır Türkiye’nin yerini alabilir

Rusya’daki turizm sektörünün temsilcileri, charter uçuşlarının yeniden başlatılması durumunda Mısır’daki tatil beldelerinin Coronavirus (Covid-19) vakalarının artış gösterdiği Türkiye’ye alternatif olabileceğini ifade etti.

Rusya seyahat arama ve rezervasyon servisi Traveleta.ru, Mısır’a yönelik tur satışlarının son 2 hafta içinde toplam satışların yüzde 2’sini oluşturduğunu bildirdi.

Bununla birlikte Mısır’a yönelik uçuşlar sadece başkent Kahire üzerinden gerçekleştiriliyor.

Öte yandan Kahire’ye sefer gerçekleştiren otobüslerle uzun saatler süren aktarmalar yapılıyor.

Sputnik’e konuşan Travelata.ru Seyahat Rezervasyon Pazarlama Müdürü Oleg Kozırev, “Yol çok uzun sürüyor, bu da birçok turisti durduruyor, bu nedenle charter uçuşlarının artması durumunda büyük bir potansiyel olacağını düşünüyoruz. Mısır böylelikle Türkiye güzergahına harika bir alternatif olurdu. Bu yönde alınacak bir karar tur fiyatlarını da düşürür” ifadelerini kullandı.

Space Travel şirketi Genel Müdürü Artur Muradyan, Mısır’ın Ruslar arasında en popüler üçüncü-dördüncü turistik yer olduğunu ifade etti.

Muradyan, “Mısır kesinlikle ikinci sırayı alabilir, kışın da doğrudan uçuşların yapılması durumunda birinci sıraya geçebilir. Ancak diğer ülkelere seyahat yasaklarının devam etmesi durumunda Mısır, turistlerin kayda değer bir bölümünü çekebilir” ifadelerini kullandı.

Şu anda ANEX Tour şirketinin sisteminde Kahire aktarmalı olarak Şarm el Şeyh ve Hurgada turları bulunuyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “Turistlerden talep geliyor, ancak charter programlarının başlatılmasıyla taleplerin daha da canlanmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Mısır’daki tatil beldelerine uçuşlar Rus uçağının Kasım 2015’te Sina Yarımadası’da düşmesinin ardından askıya alınmıştı. Kahire’ye düzenli uçuşlar Nisan 2018’de yeniden başlatılmıştı. Mısır’daki tatil beldeleri Rusya’dan charter uçuşlarına hala kapalı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 11 Nisan’da Mısırlı El Ahram gazetesine yaptığı açıklamada, yakında Rusya ile Şarm el Şeyh ve Hurgada arasındaki charter uçuşlarının yeniden başlatılmasını umduğunu belirtmişti.

T24/Artı Gerçek

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler