Sosyal Medya

Ekonomi

Rusya Merkez Bankası yine faiz artırdı

2020 Mart ayı ortasında dünyada Covid-19 salgınının etkisini artırmaya başlamasıyla uygulanan karantina döneminde ekonomik faaliyetler durma noktasına geldi...

Rusya Merkez Bankası yine faiz artırdı

2020 Mart ayı ortasında dünyada Covid-19 salgınının etkisini artırmaya başlamasıyla uygulanan karantina döneminde ekonomik faaliyetler durma noktasına geldi. Merkez bankalarının geniş para politikasına geçtiği süreçte birçok banka da faiz indirimi yaptı.

TCMB de ilk dönemde faiz indirimine giderken yılın son çeyreğinde TL’de yaşanan rekor kayıp nedeniyle faiz artışı yapmak zorunda kaldı. Son faiz artırımını Mart ayında yapan merkez bankası bu tarihten itibaren %19 oranını koruyor.

Dünyada ise ekonomik aktivitelerin canlanmasıyla beraber bazı merkez bankaları faiz artışına başladı. Bunlardan biri de Rusya Merkez Bankası. 2019’da faiz indirimine başlayan banka pandemi başında da faizi indirimine devam etti ve faiz oranını Nisan-Şubat döneminde %6,0’dan %4,25’e kadar düşürdü. Yaklaşık bir yılın ardından faiz artışına başlayan banka Mart ayında %0,25 bp, Nisan’da 0,50 bp, Haziran ve Temmuz’da da 0,50 bp faiz artışı yapmasının ardından bu ayki toplantıda 0,25 puan faiz artışı yaptı ve oranı %6,75’e çıkardı. Son aylardaki artış oranı ve piyasa beklentileri altında olan faiz artışının ardından rublede çok sınırlı bir hareket oldu ve para birimi günlük bazda açılış seviyesi yakınında işlem görüyor.

Faiz politikasında önemli gösterge olarak izlenen enflasyon Ağustos’ta %6,7’ye çıkarak 2016’dan sonraki en yüksek seviyeyi gördü.

 

investing

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler