Sosyal Medya

Döviz

Prof. Dr. Hakan Kara: Yanlışların faturasını ödemeye başladığımız döneme giriyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart gecesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden alarak,…

Prof. Dr. Hakan Kara: Yanlışların faturasını ödemeye başladığımız döneme giriyoruz

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Mart gecesinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ı görevden alarak, yerine eski milletvekili ve Yeni Şafak yazarı Şahap Kavcıoğlu’nu atamıştı.

Piyasalar, TCMB’deki başkanlık değişimine sert tepki verirken, dolar/TL kuru haftanın ilk işlem gününde yüzde 11.62 yükselişle 8,0581 seviyesinde işlem görmeye başladı.

Öyle ki Türkiye’nin uzun vadeli dolar cinsi tahvilleri, Merkez Bankası (TCMB) başkanı Naci Ağbal’ın hafta sonunda görevden alınmasının ardından tarihteki en büyük günlük düşüşünü kaydetti.

Bir dönem Merkez Bankası Başekonomisti olarak da görev yapan Prof. Dr. Hakan Kara, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın Cumhurbaşkanı kararıyla görevden alınmasının ardından piyasalarda yaşanan dalgalanmanın başlangıç olduğunu vurguladı.

“YAPILAN YANLIŞLARIN FATURASINI ÖDEMEYE BAŞLADIĞIMIZ DÖNEME GİRİYORUZ”

Gelişmeleri Cumhuriyet’e değerlendiren Kara, şu noktaya dikkati çekti:

“Merkez Bankası başkanının neden değiştiğini anlamak zor. Eğer amaç faizleri düşük tutmaksa böyle bir değişikliğin tam tersi etki yapacağı ortada. Eski Başkan kalsaydı belki yıl ortasından itibaren Merkez Bankası’nın faizini düşürmeye başlaması mümkün olacaktı. Fakat şimdi belki de faizin tekrar artması gerekecek. Nitekim 10 yıllık faizler iki günde beş puan artarak yüzde 14’lerden yüzde 19’lara çıktı.”

Hakan Kara, piyasaların son durumuna ilişkin de “Kurun ateşi biraz sönmüş gibi görünse de bundan sonra bizi bir müddet epey dalgalı günler bekliyor. Son yıllarda ekonomide yaptığımız yanlışların faturasını ödemeye başladığımız bir döneme giriyoruz” yorumunu yaptı.

Cumhuriyet Gazetesi

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler