Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Otomotiv pazarı yüzde 70 artışa rağmen ortalamanın altında kaldı

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, mayıs ayındaki kapanma önlemlerine rağmen yüzde 69.8 artarak 54,734 adede yükseldi.  Geçen yıl yürürlükte…

Otomotiv pazarı yüzde 70 artışa rağmen ortalamanın altında kaldı

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, mayıs ayındaki kapanma önlemlerine rağmen yüzde 69.8 artarak 54,734 adede yükseldi.  Geçen yıl yürürlükte olan salgın önlemlerinin yarattığı düşük baz etkisi satışlardaki keskin artışa katkı sağladı. Toplam pazar mayıs ayında 10 yıllık ortalamaların yüzde 20 altında kalmaya devam etti.

Otomobil Distribütörleri Derneği (ODD) verileri, otomobil satışlarının mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 72.1 artarak 43,138 adet, hafif ticari araç satışları yüzde 61.9 artarak 11,596 adet olduğunu ortaya koydu.

Otomobil ve hafif ticari araç satışları ocak-mayıs döneminde ise geçen yıla göre yüzde 72 arttı.

Satıştaki artışta tüketicilerdeki fiyatların daha da yükseleceği endişesinin etkili olduğunu düşündüğünü ifade eden EBS Danışmanlık Genel Müdürü Erol Şahin, tüketicilerin kurdaki ani yükselişler ve giderek daha fazla sayıda aracın üst vergi dilimine girmesi nedeniyle alıma geçtiğini belirtti.

Filo talebinin gerilemesine karşılık bireysel tüketici talebinin güçlendiğine dikkat çeken Şahin “Yıllardır otomotiv yatırım aracı değildir dedik, ancak kurdaki yükseliş nedeniyle vatandaş dövize ve bir yatırım aracı olarak fiyatı dövize endeksli olan otomobile yöneliyor” dedi.

TL’deki volatilite nedeniyle uzmanların tahmin yapmakta zorlandıklarını ve Mayıs satışlarınınbeklenmedik yükseklikte olduğunu belirten Şahin, “Sadece 11 gün açık kalan pazar için rekor bir sayı, kimsenin böyle bir beklentisi yoktu” dedi.

 

 

Kaynak: dunya.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler