Sosyal Medya

Ekonomi

Nisan enflasyonu yüzde 17’yi geçecek

AA Finans‘ın, TÜİK tarafından 3 Mayıs Pazartesi günü açıklanacak nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketine göre ekonomistlerin nisan ayı…

Nisan enflasyonu yüzde 17’yi geçecek

AA Finans‘ın, TÜİK tarafından 3 Mayıs Pazartesi günü açıklanacak nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketine göre ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1,79 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin nisan ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,30, en yüksek yüzde 2,12 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin nisan ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 1,79) göre bir önceki ay yüzde 16,19 olan yıllık enflasyonun yüzde 17,27’ye çıkacağı hesaplanıyor.

Tüketici Fiyat Endeksi, martta bir önceki aya göre yüzde 1,08 artış göstermişti.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin enflasyon anketine göreyse katılan 20 ekonomistin beklentisi Nisan ayında tüketici fiyat endeksinin aylık yüzde 1.8, yıllık yüzde 17.2 artması yönünde.

En düşük beklentiyi paylaşan kurum Nisan ayında aylık enflasyonun yüzde 1.1; yıllık yüzde 16.4 olarak gerçekleşmesini bekliyor.

En yüksek beklentiyi paylaşan kurum ise Nisan ayında aylık enflasyonun yüzde 2.1; yıllık yüzde 17.6 olarak gerçekleşmesini bekliyor.

Yıl sonu enflasyon beklentisi de yükseldi

Ankete katılan 19 kurum yıl sonu enflasyon beklentilerini de paylaştı. Bu kurumların sene sonuna ilişkin medyan tahmini Mart ayındaki yüzde 12.7’den yüzde 14.4’e çıktı. En yüksek tahmin yüzde 16, en düşük tahmin de yüzde 12.3 olarak gerçekleşti.

Enflasyon Mart ayında Lira’da yüzde 10’a yakın değer kaybının etkisiyle yıllık yüzde 16.19 ile 2019’dan beri en yüksek seviyeye çıkmıştı. Yıllık enflasyon böylece 6. ayda da yükselişini sürdürmüştü. Aylık enflasyon ise yüzde 1.08 olmuştu.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler