Sosyal Medya

Ekonomi

Morgan Stanley: “Rusya ve Güney Afrika devlet tahvilleri getirisi dikkat çekiyor”

Bir Morgan Stanley gelişen piyasası ve FX stratejisti Salı günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika ve Rusya devlet tahvili piyasalarının ABD…

Morgan Stanley: “Rusya ve Güney Afrika devlet tahvilleri getirisi dikkat çekiyor”

Bir Morgan Stanley gelişen piyasası ve FX stratejisti Salı günü yaptığı açıklamada, Güney Afrika ve Rusya devlet tahvili piyasalarının ABD Hazine tahvillerinde yaşanan ralli ve gelişmekte olan piyasalardaki sorunların ucuz fiyatlama yaratması nedeniyle düşük değerlendirildiğini söyledi.

ABD’deki reel veya enflasyona göre düzeltilmiş tahvil getirileri, son zamanlarda diğer büyük ekonomilerdekilerle paralel olarak düştü. Analistler bu düşüşü, COVID-19 varyantlarındaki artışın ardından ekonomik konusunda artan endişeye ve Merkez bankaları tarafından ağır tahvil alımı gibi faktörlere bağlıyor.

Morgan Stanley’nin küresel FXEM stratejisi başkanı James Lord, Reuters’e verdiği demeçte, “Bazı EM tahvil piyasalarında makul bir değerin ortaya çıktığını görmeye başlıyoruz. ABD Hazine tahvillerinin yükselişi nedeniyle, bazı EM’lerin ABD varlıkları arasındaki getiri farkı çekici görünüyor- Rusya ve Güney Afrika bunlar arasında öne çıkıyor, protestoların yol açtığı son satışların bir sonucu olarak yatırım için daha da çekici. Morgan Stanley, bu ayki protestoların ve bankanın ülkenin 2021-2022 mali yılı için mali açığının GSYİH’nın yaklaşık %8’i olacağına dair inancı nedeniyle gerçekleşen bir satıştan sonra Güney Afrika’nın 2041 devlet tahvilinde yükseliş öngörüyor” dedi.

Lord, “Bu daha iyi mali rakamlar, daha düşük tahvil arzına, uzun vadede daha düşük risk primlerine yol açmalı, daha düz eğrilere yol açacaktır ve son birkaç hafta içinde gördüğümüz değer iyileşmesinin nedeni olacaktır” yorumunda bulundu. Bununla birlikte Rusya’da, Eylül ayında beklenen 50 baz puanlık bir merkez bankası faiz artışının son yükseliş döngüsünü bitirmesinin muhtemel olduğunu ve tahvil piyasasının çekici görünmesini sağlayacağını, bu sebeple rubleyi destekleyeceğini söyledi.

Morgan Stanley, Güney Afrika randı, Güney Amerika ve Asya’nın bazı bölgelerindeki bir grup para biriminde düşüş beklerken yıl sonuna kadar doların yukarı yönlü bir seyir izleyeceğini öngörüyor.

ABD Merkez Bankası’nın Salı günü iki günlük bir para politikası toplantısına başlayacağını belirten Lord, bu toplantının Jackson Hole’un Ağustos ayındaki merkez bankacıları toplantısıyla birlikte piyasalara Fed’in politikasının daraltılmasındaki konumu hakkında bir fikir vermesi gerektiğini belirtti.

 

 

Kaynak: Reuters.com

Çeviri: Cem Cetinguc

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler