Sosyal Medya

Döviz

Merkez bankasından açıklama TL’de neden etkili olmaz?

TCMB faiz indirimleri ve dünden beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla TL’de derinleşen değer kaybı, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nu Erdoğan’la görüşmesinin ardından açıklama yapmaya…

Merkez bankasından açıklama TL’de neden etkili olmaz?

TCMB faiz indirimleri ve dünden beri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarıyla TL’de derinleşen değer kaybı, TCMB Başkanı Kavcıoğlu’nu Erdoğan’la görüşmesinin ardından açıklama yapmaya zorladı.

Yapılan açıklamanın piyasada devam eden TL krizini yumuşatması ise mümkün görünmüyor.

Açıklama metni, ortodoks para politikası dönemlerinde TL’de aşırı oynaklık günlerinde yapılan açıklamalarla benzerlik taşısa da, önemli fark TCMB’nin swap hariç net rezervlerinin -35 milyar dolar civarında olması.

Dolayısıyla, TCMB’de yüklü ve etkili kısa süreli döviz satışları yoluyla TL’deki oynaklığa müdahale alanı yok.  Üstelik mevcut para politikası ve Erdoğan’ın açıkladığı yeni ekonomi perspektifi gereği, TL’nin değer kaybının altında temel nedenler bulunmakta. Yaşananlar kur oynaklığının ötesinde.

Özetle önümüzdeki günlerde TCMB net eksi rezervlerini yeniden derinleştirmeyi göze alarak TL’ye müdahale etse bile hem alanının yaklaşık 10 milyar dolarla sınırlı olması hem de TL’deki değer kaybının paradigma değişikliği ile desteklenmesi nedenleriyle TL’deki kan kaybının durması, tersine dönmesi kolay değil.  Yurt-dışından kaynağı belli olmayan döviz girişlerinin artması halinde dahi genel eğilimin terse dönmesi için sınır aşılmış görünüyor.

TCMB Piyasa Gelişmelerine İlişkin Basın Duyurusu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler