Sosyal Medya

Ekonomi

YENİLEME (Kulis bilgisi): Kavcıoğlu’na göre “normal zamanlar”

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün kulis haberine göre, Prof Kavcıoğlu bankalardan 3 ricada bulundu:   1- TL’de kalmaya teşvik edin TCMB’nin…

YENİLEME (Kulis bilgisi):   Kavcıoğlu’na göre “normal zamanlar”

Sözcü’den Mehtap Özcan Ertürk’ün kulis haberine göre, Prof Kavcıoğlu bankalardan 3 ricada bulundu:

 

1- TL’de kalmaya teşvik edin

TCMB’nin banka yöneticilerinden müşterilerini TL’de kalmaya teşvik etmelerini istedi ve hane halkının dövize yönlendirilmemesi aşamasında banka şubelerinden de destek beklediği aktarıldı.

 

Ekonomistler TCMB’nin faiz oranını aralıkta 1 puan daha düşürerek yüzde 14’e çektiği ve 2022 ilk yarıda bu seviyede sabit tuttuğu durumda, enflasyonda görülecek yükselişle reel faizin mayısta eksi yüzde 8’e (şu an eksi yüzde 4.9) yaklaşmasını mümkün görüyor. Gelecek aylarda negatif reel faizin TL’den dövize geçişi hızlandıracağı öngörülüyor.

 

2- Kredi faizlerini artırmayın

İkinci olarak bankalardan mevduat faizlerinde artışa paralel kredi faizlerinde artışa gitmemeleri istendiği de öğrenildi.

 

Özel bankaların TL mevduat faizlerinde 50 ile 100 baz puan artışa gittiği görülüyor. Aynı şekilde tüketici kredi faiz oranları da artıyor. Analistler “TL krediler ve TL mevduat arasındaki faiz marjının daralması” anlamına gelen bu talebin “daha az kâr edin” iması taşıdığını söylüyor.

 

3- Yurt dışında döviz bulundurmayın

Banka yöneticilerinden istenen diğer bir konu ise yurtdışı muhabir bankalarda çok fazla döviz bakiyesi tutmamaları oldu. Ancak belirli işlemler için muhabir bankalarda tutulan döviz miktarının minimum düzeyde olduğu belirtiliyor.

 

‘Tek haneli’ politika faizi

Kavcıoğlu toplantıda Türkiye’yi yüksek faiz ve cari açık veren tüketime dayalı büyüme modelinin, artık yerini düşük faiz, yüksek istihdam ve üretime dayalı bir büyüme modeline bırakacağını ifade ettiği kaydedildi. Bu mesajları yorumlayan bankacılar gelecek yıl için ‘tek haneli’ politika faizinin konuşulmaya başlandığını aktardı.

 

 

TL Mevduat Faizleri ve TL Kredi Faizleri azaldı…

 

 

TCMB’nin Finansal İstikrar raporu: Yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar…

 

JPMorgan: Türk bankacılık sisteminde fon sorunu görünmüyor

 

 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üyeleriyle bir araya geldi.

Görüşme sonrası kısa bir açıklama yapan Kavcıoğlu, “Herhangi bir problem yok, bir sıkıntı yok. Bu toplantılar daha önceden de yaptığımız planlı toplantılar. Olağanüstü bir toplantı değil.

Banka genel müdürlerimizle karşılıklı birbirimizi bilgilendirdik. İyi bir görüşme oldu. Olumlu bir hava içerisinde çok faydalı bir bilgilendirme oldu. BDDK Başkanımız toplantıdaydı. Zaten biz normalde iletişim halindeyiz. Çok güçlü bir iletişimle bankacılık sektörü Türkiye’de ve dünyada en başarılı sektör olarak çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

Detaylar gelecek.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler