Sosyal Medya

Ekonomi

‘Kanal İstanbul’un gizli yapılan ikinci ihalesinde sonuç açıklandı: Şirketler yine tanıdık (!)

Erdoğan'ın "çılgın" projesi Kanal İstanbul için gizli kapaklı bir ihale daha yapıldı. Halkalı-Ispartakule Arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu İnşaatı ihalesi, özel olarak davet edilen tanıdık şirketlere verildi...

‘Kanal İstanbul’un gizli yapılan ikinci ihalesinde sonuç açıklandı: Şirketler yine tanıdık (!)

Erdoğan’ın “çılgın” projesi Kanal İstanbul için gizli kapaklı bir ihale daha yapıldı. Halkalı-Ispartakule Arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu İnşaatı ihalesi, özel olarak davet edilen tanıdık şirketlere verildi. Gülermak, Yapı ve Yapı, Taşyapı iş ortaklığına 3 milyar 111 milyon lira ödenecek.

AKP iktidarının bilim insanları ve kamuoyunun tüm itirazlarına rağmen hayata geçirmeyi planladığı Kanal İstanbul projesinde bir büyük ihale daha sonuçlandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın” olarak tanımladığı projeye hazırlık aşaması olarak değerlendirilen yol, su, elektrik, doğalgaz vb hatları deplase işlerinden ilki için 27 Haziran’da tören düzenlenmişti. Kanal İstanbul’un üzerine inşa edilecek ilk köprü olan Sazlıdere Köprüsü’nün temeli, Erdoğan’ın katılımıyla atılmıştı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, 27 Haziran’daki bu törenin hemen ardından, bir gün sonra gizli kapaklı yeni bir ihale yapıldığı ortaya çıktı.

Kamu İhale Kanunu’nun deprem, afet gibi olağanüstü haller için öngördüğü 21-b pazarlık usulüyle duyuru ilanına çıkılmadan, yani kimseye duyurulmadan, özel olarak davet edilen şirketler arasında yapılan ihalenin sonucu bugün açıklandı.

“Halkalı-Kapıkule Yeni Demiryolu İnşaatı Kapsamında Halkalı-Ispartakule Arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Hattı İnşaatı İle Elektromekanik Sistemlerinin Temini ve Yapımı” adlı iş için 3 milyar 568 milyon lira yaklaşık maliyet hesaplanmıştı.

5 firma ya da ortaklıktan teklif alındı. İhale, özel olarak davet edilen Gülermak-Yapı ve Yapı-Taşyapı iş ortaklığına verildi. İhale bedeli 3 milyar 111 milyon 362 bin lira olarak açıklandı.

9 Ağustos günü imzalanan sözleşmeye göre 23 Ağustos’ta başlayacak inşaat, 4 Kasım 2024’te tamamlanacak.

GÜLERMAK, BİTMEYEN METRONUN İHALESİNİ ALMIŞTI

Sabiha Gökçen’e uzanacak metro projesi ihalesi 2014 yılında yapıldı. 4 istasyon ve yaklaşık 7.4 kilometre uzunluğundaki proje 169.5 milyon Euro’ya Gülermak-YSE ortaklığı’na verildi.

Sözleşmeye göre inşaat 16 Mart 2015’te başlayacak ve 1 Mart 2018’de bitecekti. Ancak proje sessiz sedasız durduruldu.

İnşaat, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçilmesi sonrası alınan uluslararası kredi ile yeniden hareketlendi.

YAPI VE YAPI, KAMU İHALELERİNİN GÖZDESİ

Yapı & Yapı 100 bin lira sermaye ile 2004 yılında kuruldu. O tarihten bu yana 7 kez sermaye artışına giden şirket, sermayesini 118 milyon 910 bin liraya çıkardı.

Yapı ve Yapı, 5 yılda aldığı 12 büyük ihalede 6 milyar 320 milyon liralık sözleşme imzaladı. Zafer Yıldırım’ın sahibi olduğu Yapı&Yapı halihazırda İstanbul Finans Merkezi’ndeki SPK binası ve özel proje alanı ile Etiler’deki Polis Meslek Yüksekokulu arazisindeki KİPTAŞ’ın projesinin inşaatını yürütüyor.

Emlak Konut GYO’nun Başakşehir’deki Kuzey Yakası adlı ofis projesini de inşa eden Yapı & Yapı, kamudan aldığı çevre düzenleme ve park ihaleleriyle de biliniyor. Ankara AKM ve Millet Bahçesi, Başakşehir Millet Bahçesi, Hoşdere Hayatpark projesi ve Maltepe sahilindeki 1 milyon 250 bin metrekare dolgu yapılarak hayata geçirilen Orhangazi Şehir Parkı firmanın projeleri arasında yer alıyor.

TAŞYAPI, HAZİRAN’DA BÜYÜK İHALELERİ KAPTI

Emrullah Turanlı’nın sahibi olduğu Taşyapı, 2021 yılı Haziran ayında üst üste büyük ihaleler aldı.

İlk olarak 4 Haziran’da yapılan ihaleyle 204.3 milyon liralık Kahramankazan-Kızılcahamam Devlet Yolu ihalesini alan Taşyapı, bir hafta sonra 11 Haziran’da Kuzey Kıbrıs’ın yarısının 150.1 milyon liralık karayolu ihalesini aldı.

Firma 26 Haziran’da da 3.1 milyarlık Halkalı-Ispartakule Arası (Kanal İstanbul Geçişi) Demiryolu Hattı İnşaatı ihalesine imza attı.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler