Sosyal Medya

Ekonomi

Gübre yüzde 36 zamlandı, çiftçinin maliyeti katlanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri gübreden tohuma onlarca kalemde çiftçinin maliyetinin nasıl arttığını gözler önüne serdi. Tarım Girdi Fiyat Endeksi…

Gübre yüzde 36 zamlandı, çiftçinin maliyeti katlanıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri gübreden tohuma onlarca kalemde çiftçinin maliyetinin nasıl arttığını gözler önüne serdi. Tarım Girdi Fiyat Endeksi (Tarım-GFE), 2021 yılı şubat ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 1,40 arttı.

TARIM-GFE bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 3,39, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,60 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 11,57 artış gösterdi.

Tarım-GFE yıllık değişim oranı (%), Şubat 2021

Tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 1,30, tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 1,41 artış gösterdi. Bir önceki yılın aynı ayına göre tarımda kullanılan mal ve hizmet endeksi yüzde 19,16, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmet endeksi yüzde 22,33 artış gösterdi.

EN FAZLA FİYAT ARTIŞI GÜBREDE

Yıllık en fazla fiyat artışı yüzde 36,21 ile gübre ve toprak geliştiriciler alt grubunda oldu. En fazla artış gösteren diğer alt gruplar ise yüzde 29,42 ile çiftlik binaları (ikamet maksatlı olmayanlar) ve yüzde 29 ile makine bakım masrafları oldu.

Buna karşılık bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren alt gruplar ise sırasıyla yüzde 2,59 ile tohum ve dikim materyali, yüzde 7,43 ile enerji ve yağlar ve yüzde 9,02 ile veteriner harcamaları oldu.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler