Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Fed Bej Kitap: ABD ekonomik büyümesi yavaşladı

Fed’in Bej Kitap raporuna göre ABD ekonomisinde büyüme, şirketlerin tedarik zincirleri problemleri yaşamalarını etkisiyle son aylarda yavaşladı. Bölgesel Fed’lerden toplanan…

Fed Bej Kitap: ABD ekonomik büyümesi yavaşladı

Fed’in Bej Kitap raporuna göre ABD ekonomisinde büyüme, şirketlerin tedarik zincirleri problemleri yaşamalarını etkisiyle son aylarda yavaşladı.

Bölgesel Fed’lerden toplanan bilgilerle derlenen Bej Kitap’ta yüksek ham madde ve nakliye maliyetlerinden kaynaklı olarak “ciddi şekilde yüksek fiyatlar”ın işletmeler üzerinde yük yarattığı belirtilirken, “Kısa vadeli ekonomik aktivite için görünümler genel olarak pozitif, ancak bölgeler artan belirsizliği not ettiler ve önceki aylara göre daha ihtiyatlı iyimserlik ortaya koydular” ifadelerine de yer verildi.

Raporda, tüketici harcamalarında artışın devam ettiğini belirtilirken, imalat aktivitesinin, artmaya devam ettiği ve konut amaçlı emlak harcamalarının yatay oyduğu da vurgulandı.

Birçok bölgenin “güçlü ücret büyümesi” rapor ettikleri belirtilirken, işverenlerin çalışan bulmak için rekabet ettikleri, bazı perakende, ağırlama ve imalat şirketlerini yeterli çalışan bulamadıkları için çalışma saatlerini azalttıkları da raporda ifade edildi.

 

 

 

 

foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler