Sosyal Medya

Döviz

Dolar endeksi zirveye giderken TL benzer ülke kurlarından negatif ayrışıyor

Türk Lirası açısından dün uzun zaman hafızalardan çıkmayacak kara bir gün yaşandı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi Kabine toplantısı sonrası ekonominin yeni…

Dolar endeksi zirveye giderken TL benzer ülke kurlarından negatif ayrışıyor

Türk Lirası açısından dün uzun zaman hafızalardan çıkmayacak kara bir gün yaşandı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın pazartesi Kabine toplantısı sonrası ekonominin yeni rotası yaptığı açıklamaların Türkiye ekonomisinin kriz sarmalından kurtulmayacağını netleştirmesiyle, gün içinde dolar karşısında değer kaybı %18’e ulaşan TL günü %10 kayıpla bitirdi. Kur gün içinde %18 yükselerek 13,48 seviyesine çıkarak rekor kırdı.

Dünü 12,80 seviyesi üzerinde kapatan TL/dolar, bugün 13,16’ya yükselmesinin ardından 12,33 ile gün içi en düşük seviyeyi gördü ve son saatte 12,50 civarında işlem görüyor.

Merkez bankası ise dün yaptığı açıklamada sadece oynaklık artışı halinde TL’ye müdahale edeceğini hatırlatarak şirketleri ve vatandaşları dikkatli olmaya davet etmekle yetindi.

TL’de ise oynaklık uzun zamanların zirvesinde gerçekte.  Bu durumda Erdoğan politikaları büyük etkiye sahip.  Ancak Fed’den olası erken sıkılaştırma beklentisi üzerinden Dolar Endeksi de hızlı yükseliş eğilimine devam ediyor.

ABD Dolar Endeksi bugün 96,75’e çıkarak 10 Temmuz 2020 sonrası en yüksek seviyeyi gördü. Dolar bugün gelişmiş ülke paralarından euro karşısında yılın zirvesine çıktı. EUR/USD 1,1204 seviyesine gerileyerek 1 Temmuz 2020 sonrası en düşük seviyeyi gördü ve yıllık kaybını %8’e taşıdı.

Investing verilerine göre, TL gelişen ülke para birimlerinde önemli ölçüde negatif ayrışmış durumda.

Güney Afrika randı %0,60, ruble %1,46, Macaristan forinti %0,73, Meksika pesosu %1,82 ve Polonya zlotisi %0,20 düşüşte. Güney Kore wonu ise bu hafta dolar karşısında %0,40 primli işlem görüyor.

Türk lirası bu hafta dolar karşısında %11 düşüşle en çok değer kaybeden para birimi olarak negatif ayrışıyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler