Sosyal Medya

Ekonomi

Dış basın son gelişmeler için ne yorum yaptı?

Deprem etkisi yaratan Naci Ağbal kararı, dış basında. Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın görevden alınması ‘şok edici’ bir gelişme olarak yorumlandı.…

Dış basın son gelişmeler için ne yorum yaptı?

Deprem etkisi yaratan Naci Ağbal kararı, dış basında. Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın görevden alınması ‘şok edici’ bir gelişme olarak yorumlandı. Kararın Türk Lirası’nı olumsuz etkileyebileceği belirtilirken, dikkat çeken başlık Guardian’dan geldi: En az Brexit kadar kötü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç ayda 875 baz puan faiz artışına giden Naci Ağbal’ı Merkez Bankası başkanlığı görevi alıp yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’yu ataması dünyada da şaşkınlık yarattı. Merkez Bankası Başkanı Ağbal’ın görevden alınması ‘şok edici’ bir gelişme olarak yorumlandı.

FINANCIAL TIMES: ŞOK KARAR

Financial Times (FT) gazetesi, “Merkez Bankası başkanını görevden alarak Erdoğan özüne döndü” başlıklı yazıda, Ağbal’ın iki yılı daha az bir süre içerisinde görevden alınan üçüncü Merkez Bankası başkanı olduğunu belirtti.

FT, ‘şok karar’ olarak tanımladığı bu adımın, genel olarak piyasa dostu bir ekonomist olarak görülen Ağbal’ın atanmasını Merkez Bankası’nın bağımsızlığını güçlendirecek bir hamle olduğunu düşünen yatırımcıları rahatsız ettiğini yazdı.

‘KUR KRİZİ RİSKİ’ UYARISI

Yazıda şunlar kaydedildi: “Şimdi ise analistler, gelişmekte olan ülkeler açısından oldukça kritik bir dönemde yeni bir kur krizi riskinin doğduğu uyarısı yapıyor ve yüksek faiz oranlarını ‘tüm kötülüklerin anası’ olarak nitelendiren Erdoğan’ın ekonomi yönetimini eski haline döndüreceğinden endişe duyuyor.

FT, Ağbal’ın yerine atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun ‘pek bilinmeyen bir bankacılık profesörü’ olduğu ve Erdoğan’ın yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olduğu yönündeki geleneksel olmayan görüşlerini paylaştığına dikkat çekti.

WSJ: ENDİŞELER DOĞURDU

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi de Kavcıoğlu’nun yaptığı ilk açıklama ile piyasa oyuncularının kaygılarını gidermeye çalıştığını ancak Ağbal’ın görevden alınma kararının yatırımcı ve ekonomistlerde Türkiye ekonomisinin gidişatına yönelik endişeler doğurduğunu yazdı.

Kavcıoğlu, Pazar günü yaptığı yazılı açıklamada, “enflasyonda kalıcı düşüşü sağlama hedefi doğrultusunda para politikası araçlarının etkin bir şekilde kullanılmaya” devam edileceğini söyledi.  Kavcıoğlu, Para Politikası Kurulu toplantılarının daha önce ilan edildiği takvime uygun şekilde yapılacağını belirtti.

“AĞBAL İLE ERDOĞAN’IN ARASI AÇILDI”

WSJ, Ağbal’ın görevden alınması öncesinde Türk ekonomisinde halihazırda pandemi ve 2018’de yaşanan kur krizinin olumsuz etkilerinin görülmeye devam ettiğini belirtti ve şu yorumları yaptı:

“Yıllarca devam eden öngörülemez politika kararlarının ardından Ağbal’ın dönemi yabancı yatırımcıların yeniden güven duymasını sağladı. Ağbal, geçen yıl faiz oranlarını artırmaya başladıktan sonra yatırımcılar 4,6 milyar dolarlık Türk varlığı alımı gerçekleştirdi. Türkiye, cari açığının finansmanı için dış kaynaklara bağımlı.

Bu nedenle, Ağbal’ın görevden alınması yatırımcılar ve ekonomistler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Merkez Bankası son olarak 18 Mart’ta faizi yüzde 17’den yüzde 19’a yükseltti ve lira değer kazandı. Bu faiz artırımı, Ağbal ile Erdoğan’ın arasının açılmasına neden oldu.

 

 

Kaynak: karar.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler