Sosyal Medya

Ekonomi

BETAM: Konut piyasasında canlanma, İstanbul’da yüksek kira artışı

Bahçeşehir Üniversitesi, Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) yeni konut sektörü raporunu yayınladı. Buna göre 14 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında…

BETAM: Konut piyasasında canlanma, İstanbul’da yüksek kira artışı

Bahçeşehir Üniversitesi, Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) yeni konut sektörü raporunu yayınladı. Buna göre 14 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında uygulanan pandemi kısıtlamalarına bağlı olarak konut piyasasında izlenen yavaşlamanın son erdiği görülüyor. Haziranda kaldırılan pandemi kısıtlarının ise konut piyasasında canlanmayı teşvik ettiğini izleniyor. Hem satılık hem de kiralık konut piyasasındaki konut taleplerinde belirgin artışlar gözlenmekte.

BETAM’ın notu aşağıda:

Geçen yılın Haziran ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan mcari fiyatı yıllık yüzde 39,8 oranında artarak 4.054 TL olmuştur. Satılık konut ilan mcari fiyatları aynı dönemde İstanbul’da yüzde 36,3, Ankara’da yüzde 33,8 ve İzmir’de yüzde 37,7 artmıştır. Böylece, ortalama satılık konut mfiyatları İstanbul’da 5.407 TL, Ankara’da 2.750 TL, İzmir’de ise 4.818 TL olmuştur.

Enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları da ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etmiştir. Aynı şekilde ucuz ve lüks konutların satılık ilan mfiyatlarında da artış devam etmiş, satılık konut ortalama mfiyatı ucuz konutlarda 2.171 TL’ye, lüks konutlarda ise 12.380 TL’ye yükselmiştir.

Konut piyasasındaki canlılığın bir göstergesi olarak izlediğimiz satılan konutların satılık ilan sayısına oranı önceki aya göre gerek ülke genelinde gerekse üç büyük ilde artmıştır. Bu oran ülke genelinde yüzde 6,4, İstanbul’da yüzde 6,1, Ankara’da yüzde 6 ve İzmir’de yüzde 4,9 olarak hesaplanmıştır. Konut piyasasındaki canlılığı ölçen bir diğer gösterge olan kapatılan ilan yaşı hem geçen yılın aynı ayına göre hem de geçen aya göre kısalarak ülke genelinde 73,8 gün, İstanbul’da 74,8 gün, Ankara’da 62,2 gün ve İzmir’de 86,3 gün olmuştur.

Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan mfiyatındaki yıllık artış oranı Haziran ayında yüzde 23,6 olurken, ortalama kiralık konut ilan mfiyatı 19,1 TL’ye yükselmiştir. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 36,4, Ankara’da yüzde 23,2 ve İzmir’de yüzde 22,2 olmuştur. Bu gelişmelerin sonucunda ortalama kiralık konut ilan mfiyatları İstanbul’da 28,1 TL, Ankara’da 14,2 TL, İzmir’de ise 20 TL olmuştur. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da üç büyük ilde artmıştır.

Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullandığımız kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı, ülke genelinde ve üç büyük ilde hem geçen yılın aynı ayına oranla hem de bir önceki aya göre artmıştır. Kiralanan ilan sayısının kiralık ilan sayısına oranı ülke genelinde yüzde 21,6, İstanbul’da ve Ankara’da yüzde 22,8, İzmir’de yüzde 17,4 olarak hesaplanmıştır.

BETAM

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler