Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

Almanya enflasyonu 30 yılın zirvesinde

Almanya’da enflasyon, Kasım’da yıllık %5,2 seviyesine çıkarak Haziran 1992 sonrası en yüksek seviyeyi gördü ve beklenti olan %5’in de üzerine…

Almanya enflasyonu 30 yılın zirvesinde

Almanya’da enflasyon, Kasım’da yıllık %5,2 seviyesine çıkarak Haziran 1992 sonrası en yüksek seviyeyi gördü ve beklenti olan %5’in de üzerine çıktı.  Ülkenin TÜFE enflasyonu eylülde %4’e ulaşmış ardından da ekimde %4,5’e ulaşmıştı.    Kasım seviyesi %5,2 ise son 30 yılın zirvesi.  Pandemi öncesi Almanya’da enflasyon %1,7 civarındaydı.

İspanya’da da enflasyon yine gıda fiyatlarındaki yükselişin etkisiyle %5,6’ya çıkarak yaklaşık 30 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dünyada enflasyonun yükselmesinin en önemli nedeni pandemi  sonrası açılmalarda yaşanan tedarik sorunları eşliğinde artan emtia fiyatları ve maliyetler. Kuraklık da gıda fiyatları enflasyonunda yukarı yönlü baskı yaratmaya devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, cuma günü yaptığı konuşmada enflasyondaki yükselişi geçici gördüklerini yineledi ve 2022’nin ikinci yarısında gözle görülür bir gerileme beklediklerini, fakat faiz artırımı için 2022’nin çok olası olmadığını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Isabel Schnabel ise, Euro Bölgesi’nde enflasyonun Kasım’da tepe noktasına ulaştığını düşündüklerini söyledi.

Enflasyonun kontrolden çıktığına dair işaret bulunmadığını belirten Schnabel, “Enflasyonun tepe noktasına Kasım ayında ulaştığını düşünüyoruz. Enflasyon aynı hızla devam edemez. Enflasyonun gelecek yıl kademeli şekilde düşmesini bekliyoruz” diye konuştu.

Enflasyonun gelecek yıl yüzde hedefine doğru geri geleceğini öngördüklerini tekrarlayan Schnabel, şimdi para politikasında bir sıkılaştırmaya gitmenin çok erken atılmış bir adım olacağını savunmaya da devam etti.

Investing, Foreks

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler