Sosyal Medya

Ekonomi

Petrol ABD ve Çin’den gelen pozitif verilerle yükselişte

Gina Lee Cuma günü Asya’da petrol yükseldi. ABD ve Çin’den gelen pozitif ekonomi verilerin yanında emtialardaki genel ralli sayesinde art…

Petrol ABD ve Çin’den gelen pozitif verilerle yükselişte

Gina Lee

Cuma günü Asya’da petrol yükseldi. ABD ve Çin’den gelen pozitif ekonomi verilerin yanında emtialardaki genel ralli sayesinde art arda ikinci haftalık artış yolunda.

Brent %0,73 artarak 68,59 dolar olurken WTI %0,74 yükselerek 65,19 dolara ulaştı.

ABD’de Perşembe günü yayınlanan ilk işsizlik başvuruları raporu, geçen hafta 498.000 başvuru yapıldığını gösterdi. Bu okuma, salgının başladığı 2020 Mart ayından beri görülen en düşük seviye oldu. Yatırımcıların gözü şimdi tarım dışı istihdam verilerinin de içinde olduğu Nisan ayı istihdam raporunda.

Çin’den gelen pozitif yeni veriler de petrole destek oldu. Nisan ayı Caixin Hizmet Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) 56,3 puanda gelirken ihracat yıllık bazda %32,3, ithalat %43,1 büyüdü ve ticaret dengesi 42,86 milyar dolarda kaldı. Çin’in enerji tüketimi de 2020’deki seviyelerden toparlanırken beklenenden iyi gelen veriler, güçlü bir yurtiçi ve uluslararası talebi yansıttı. Ham petrol ithalatı da bu yılın ilk dört ayında %7 üzerinde artış yaşadı.

Petrol 2021’de hayata geri döndü. Çarşamba günü Brent, neredeyse 70 doları geçecekti. Amerika ve Çin’in pozitif verileri, diğer ülkelerde görülen vaka artışlarına dair endişeleri telafi etti. Hindistan’daki günlük vaka sayısı, 414.188 ile yeni bir rekor kırdı.

Vanda Insights kurucusu Vandana Hari, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Brent, ABD ve Avrupa’daki yeniden açılış iyimserliğini ve … en kötüsü Hindistan’da olmak üzere Covid-19’un Asya ve Latin Amerika’daki sıcak noktalarını hesaba katarak 68 ila 69 dolar seviyesinde genel olarak dengede görünüyor. Bu haberlerin petrole daha büyük şoklar getirdiğini düşünmüyorum” dedi.

Yatırımcıların bir gözü de ABD ve İran’ın, İran ham petrol arzı üzerindeki yaptırımların kaldırılmasına yol açabilecek bir nükleer anlaşmayı tekrar gündeme getirme girişimlerinde. Viyana’da başlayan dolaylı görüşmelerin dördüncü turu ile beraber İran nükleer enerji çalışmalarını kontrol altına almayı kabul etmesi halinde bu ay içinde bir anlaşma gerçekleşebilir.

 

 

Kaynak: tr.investing.com

 

 

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler