Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

İngiltere’de tüketici enflasyonu Haziran’da beklentilerin üzerine çıktı

İngiltere’de tüketici enflasyonu Haziran ayında beklentilerin üzerine çıktı. Tüketici fiyatları Haziran’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 arttı. İngiltere’de…

İngiltere’de tüketici enflasyonu Haziran’da beklentilerin üzerine çıktı

İngiltere’de tüketici enflasyonu Haziran ayında beklentilerin üzerine çıktı. Tüketici fiyatları Haziran’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 arttı.

İngiltere’de tüketici enflasyonu Haziran ayında beklentilerin üzerine çıktı. Tüketici fiyatları Haziran’da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,5 arttı.Bu, Ağustos 2018’den bu yana görülen en yüksek enflasyon oranı olarak kayıtlara geçti.

Mayıs ayında yüzde 2,1 olan ve Haziran ayında yüzde 2,2’ye çıkması beklenen enflasyonun beklentileri aşmasında yüksek gıda fiyatları, ikinci el araç ve akaryakıt fiyatlarında, giyim eşyası ve ayakkabı fiyatlarındaki artış etkili oldu.

Haziran ayında gıda ve enerji hariç hesaplanan çekirdek enflasyon yüzde 2,3 oldu. Mayıs ayında ise yüzde 2,0 olarak gerçekleşmişti.

İngiltere’de Haziran ayında enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesi GBP’nin özellikle euro karşısında değer kazanmasına yol açtı. EURGBP son 14 haftanın en düşük seviyesi olan 0,8516’yı gördü. Şu sıralarda da düne göre yüzde 0,08 kayıpla 0,8520’den işlem görüyor.

GBPUSD de düne göre yüzde 0,22 artışla 1,3845 seviyesinde.

Enflasyonun beklentilerin üzerinde çıkması, BoE’den 2022’nin ilk yarısında bir faiz artırımı geleceğini savunanların ellerini güçlendirmiş durumda.

 

 

 

Kaynak: foreks.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler