Sosyal Medya

Döviz

ABD’de tüketici güveni 5 ayın en düşük seviyesinde

ABD’de hane halkının ekonomik görünüme dair güncel düşüncesini ölçen Conference Board (CB) Tüketici Güveni  125,1’den (129,1’den revizyon) Ağustos ayında 113,8’e geriledi…

ABD’de tüketici güveni 5 ayın en düşük seviyesinde

ABD’de hane halkının ekonomik görünüme dair güncel düşüncesini ölçen Conference Board (CB) Tüketici Güveni  125,1’den (129,1’den revizyon) Ağustos ayında 113,8’e geriledi ve Mart’tan bu yana en düşük seviyeye indi.

Delta varyantı ve artan vaka sayısı Ağustos ayında ABD’de ekonomik faaliyetleri zayıflatmakta. Ekim itibarıyla pandemi desteklerinin hanehalkına doğrudan verilen kısmının da kesilecek olması genel beklentiler açısından ABD’li tüketicilerde endişe yaratıyor.

Açıklanan rakam ABD ekonomisinde delta varyantının büyüme üzerinde yaratmakta olduğu olası etkileri nedeniyle kış ayları için endişe oluşturacaktır.  Fed’in son açıklamaları (Jackson Hole) bankanın enflasyon hedefine ulaştığının ilanını ederken, istihdam piyasasındaki toparlanmanın devam edişine odaklandıkları yönündeydi.  Para politikasında tahvil alımlarında azaltmanın bu sene bitmeden devreye sokulması bekleniyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler