Sosyal Medya

Döviz

ABD’de tarım dışı istihdam çok hızlı yükseldi; şimdi ne olacak?

ABD’de tarım dışı istihdam (TDI) Temmuz’da 943 bin kişi artarak 870 bin kişi artış beklentisinin çok üzerinde açıklandı. Haziran rakamı da…

ABD’de tarım dışı istihdam çok hızlı yükseldi; şimdi ne olacak?

ABD’de tarım dışı istihdam (TDI) Temmuz’da 943 bin kişi artarak 870 bin kişi artış beklentisinin çok üzerinde açıklandı. Haziran rakamı da 850 binden 938 bin kişiye güncellendi.

Saatlik kazançlar aylık bazda %0,4 oranında artarak yıllık bazda %4,0 seviyesine ulaşarak beklenti %3,8’in üzerine çıktı.

İşsizlik oranı hazirandaki %5,9 seviyesinden temmuzda %5,4’e geriledi ve pandemi öncesi Mart 2020 seviyesi olan %4,4 seviyesine yönelişini sürdürdü.

Oldukça kuvvetli gelen istihdam setinin ardından ABD Dolar Endeksi 92,55’e yükselirken 10 yıllık tahvil faizinde de %1,24’ten %1,28’e yükseliş var. Dolar /TL de TDİ verisinin ardından 8,60 üzerini gördü.

Bundan sonra ne var?

ABD ekonomisi ile ilgili gelen veriler tahvil alım programında öngörülen azalmanın yılsonunda devreye sokulabileceğini gösteriyor.  Pandemi desteklerinin sonbaharda tamamen sona erecek olması da istihdam piyasasına katılımı hızlandıracak.  Corokavirüs varyantlarında aşılara dirençli bir tür oluşmaz ise, Delta Varyantı ve benzerlerinin ekonomik aktivitede önemli gedik açması beklenmiyor.

Yaz aylarında devam eden ABD TÜFE enflasyonundaki artış %6 civarını görecek gibi.  2022 içinde gerileyeceği yer de %3-3,5 aralığında olabilir bugünden bakışla. 2022 sonu veya 2023 başında beklenen Fed faiz artışı için enflasyondaki yükselişin geri döneceği seviye belirleyici olacak.

2022 Aralık ayında ilk faiz artışı olasılığı şimdilik yüksek görünüyor.

GA

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler