Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD yeni konut satışlarında beklenmedik gerileme

AbBD’deki yeni konutların satışları haziran ayında beklenmedik bir şekilde düşerek Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesine indi.  Artan fiyatlar…

ABD yeni konut satışlarında beklenmedik gerileme

AbBD’deki yeni konutların satışları haziran ayında beklenmedik bir şekilde düşerek Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesine indi.  Artan fiyatlar ve düşen arz konut talebini aşağıya çekti.

Hükümet verilerine göre, Mayıs ayında aşağı yönlü revize edilen 724.000’in ardından yeni tek aileli konut alımları %6,6 düşerek 676.000’e geriledi. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı anketteki medyan tahminde 796.000 izlenmişti.

İşçilikten ulaşıma, keresteye kadar her şey için artan inşaat maliyetleri, son aylarda ev yapımını yavaşlattı ve ev arzı sınırlı kalırken fiyatların yükselmesine katkıda bulundu. Ancak tedarik zinciri baskıları bazı emtialarda hafiflemiş olabilir çünkü kereste fiyatları son zirvelerinden hızla geri çekildi.

Biden yönetimi yetkilileri geçtiğimiz günlerde ev inşa sektörü temsilcileriyle bir toplantı yaparak konut arzı sıkıntısını gidermek ve fiyatlardaki artışı tetikleyen baskıları hafifletmeye yardımcı olmak amacıyla bir toplantı düzenlediler.

Ticaret Bakanlığı’nın raporu, yeni bir evin ortalama satış fiyatının bir yıl öncesine göre %6,1 artarak 361.800 dolara yükseldiğini gösterdi.

Yüksek oynaklığa sahip yeni konut verilerinde ilk alımlar pazarın yaklaşık% 10’unu oluşturmakta ve sözleşmeler imzalandığında hesaplanıyor.

Bloomberg

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler