Sosyal Medya

Döviz

ABD: İstihdam beklentiden güçlü gelince dolar güçlendi borsalar düştü

Bugün ABD’den gelen veriler, istihdam sektöründeki toparlanmanın hızlandığını gösteriyor. ADP özel sektör istihdamı Mayıs ayında 978 bin kişi artış gösterdi. Nisan…

ABD: İstihdam beklentiden güçlü gelince dolar güçlendi borsalar düştü

Bugün ABD’den gelen veriler, istihdam sektöründeki toparlanmanın hızlandığını gösteriyor. ADP özel sektör istihdamı Mayıs ayında 978 bin kişi artış gösterdi. Nisan ayında 742 bin olan rakam 654 bine revize edildi. Mayıs’ta beklentilerin çok üzerinde gelen özel sektör istihdam böylelikle Temmuz 2020 sonrası en iyi artışı gösterdi.

Haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise son haftada 20 bin kişi azalarak 405 binden 385 bine indi, bu rakam pandemi dönemindeki en düşük seviye oldu. Ayrıca pandemi öncesi 200 bin ortalamasında olan işsizlik maaşı taleplerinin de pandemi öncesine çok yaklaşması istihdam sektöründeki yükselişin hızlandığını gösteriyor.

Beklentilerden iyi gelerek Fed’in yüzünü güldüren verilerin ardından ABD Dolar Endeksi 90,23’e yükselerek dünkü kazancını geri aldı, ABD 10 yıllık tahvil faizi de 1,60’a çıkarken ons altın %1 üzeri kayıpla 1.885 dolara geriledi. Veri öncesi hareketlenen ve 8,66 seviyesinde işlem gören USD/TRY kuru da dolardaki hareketle 8,70’i geçti.

Investing

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler