Sosyal Medya

Dünya Ekonomisi

ABD ekonomisinden gelen son veriler Eylül’de tapering yolunun açılmasını destekliyor

Piyasalarda dikkatler Fed Başkanı Powell’ın yarın Jackson Hole sempozyumunda yapacağı konuşmada. ABD ekonomisine ait gelen son veriler de bu açıdan…

ABD ekonomisinden gelen son veriler Eylül’de tapering yolunun açılmasını destekliyor

Piyasalarda dikkatler Fed Başkanı Powell’ın yarın Jackson Hole sempozyumunda yapacağı konuşmada. ABD ekonomisine ait gelen son veriler de bu açıdan izlenmekte.  

Önemli bir veri dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin 2021 2. çeyreğinde %6,6 büyümesiydi.  Yılın ilk çeyreğinde %6,3 büyüyen ekonomi, 2. çeyrekte de beklentilere yakın büyüme gerçekleştirdi.  ABD salgından en çok etkilenen ülkelerden olurken 2020 ikinci çeyrekte %31,4 daralmıştı.

Bugünkü diğer veri de Fed’in para politikasında öncelikli olarak dikkate aldığı istihdam verisinin öncü datası olan haftalık işsizlik maaşı başvuruları.  Son haftada 4 bin kişi artarak 349 binden 353 bine yükseldi. Önceki hafta pandemi sürecinin en düşük seviyesine gerileyen başvurularda artan vaka sayısı ve yeni varyantlar nedeniyle son haftada yükseliş var.  Fakat artış oldukça sınırlı.

Tapering Eylül’de ilan edilebilir

Kansas City Fed Başkanı Esther GeorgeFed‘in varlık alımlarını bu yıl azaltmaya başlaması gerektiğini açıkladı.  Fed’in varlık alımlarının azaltılması sürecine geç kalmaktansa erken başlaması gerektiğini belirten George, “Fed’in teşviklerini azaltması için zaman geldi.” dedi. Başkan, varlık alımlarının bu kez geçen sefere göre daha hızlı azaltılması için haklı argümanlar gördüğünü de ifade etti.

“Ekonomik görünüm Fed’in varlık alımlarını bu yıl azaltabileceğine işaret ediyor.” şeklinde konuşan yönetici Eylül ayı toplantı iletişiminde varlık alımlarının azaltılması konusunda müzakerelerin yansıması olacağını da belirtti. George, varlık alımlarının azaltılmasının ne kadar süreceği konusunda ise açık fikirli olacağını aktardı. Bunun anlamı da gelecek ekonomik verilerle ve Delta Varyantının ekonomik etkilerinin netleşmesiyle şekilleneceği.

Jackson Hole öncesi yayınladığı notta Danske Bank, varlık alımlarının azaltılması sürecinin bu yılın 4. çeyreğinde başlaması ve 2022 yazında tamamlanmasını beklediğini açıkladı. Net mesajın Eylül ayında verilmesini bekliyor. Danske Bank’a göre ilk faiz artırımı 2022 sonunda.

Standard Chartered bugün yayımladığı benzer notta Powell‘ın yarınki konuşmasında Fed‘in Kasım ayındaki toplantısında varlık alımlarının azaltılması programı açıklayacağına yönelik işaretleri doğrulamasının beklendiğini belirtti. Kurum Powell’ın ekonomik verilerdeki seyrin devamına paralel varlık alımlarının azaltılacağına vurgu yapacağını, ancak faiz artırımı için benzer netlikte bir mesaj vermeyeceğini söylüyor. Powell’ın beklentilere yakın bir konuşma yapmasının dahi varlık fiyatlarını hareketlendireceğini  vurguluyor. Bankaya göre “Eğer Asya COVID-19 endişeleri azalmaya devam eder ve Powell şahin tarafta açıklamalar ile şok yaratmazsa risk pozitif bir piyasa hareketi gerçekleşebilir.”

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler