Sosyal Medya

Borsa

Politik gerginlik piyasaları sert sarsıyor

Sedat Peker videoları ile başlayan ve giderek sertleşen politik gelişmeler Türkiye piyasalarının ve TL’nin küresel piyasalarda Fed’in açıklamaları sonrası yaşanan…

Politik gerginlik piyasaları sert sarsıyor

Sedat Peker videoları ile başlayan ve giderek sertleşen politik gelişmeler Türkiye piyasalarının ve TL’nin küresel piyasalarda Fed’in açıklamaları sonrası yaşanan olumlu havanın tersi yönde ayrışmasına neden olmakta.  Gerginliğin sürdürülemez boyutlara ilerlemesi, AKP-MHP hükümetinde yaşandığı netleşen çatışmalar ve erken seçim olasılıkları piyasaları tedirgin ediyor.

Investing.com verilerine göre bugün BİST 100 güne pozitif başlamasının ardından yönünü aşağı çevirdi ve düşüş son saatte hızlandı. Endeks günlük bazda %2 üzeri kayıpla 1.420 puanın altına geriledi. Günün ilk yarısında %1’e yakın yükseliş yaşayan BİST Bankalar da %1,5 üzeri kayıpla 1.165 puan altına gerilerken en sert kayıp BİST Metal Harici Mineral Ürünler endeksinde yaşanıyor.

Kur tarafında da bugün yükseliş hızlandı. EUR/TRY kuru 10,35’i aşarak tarihi rekor kırarken USD/TRY kuru 8,46’ya yaklaştı ve sepet kur da 9,40’ı aşarak rekor tazeledi.

1.880 dolar yakınında işlem gören ons fiyatına ek olarak dolar kurundaki yükseliş ile gram fiyatı da tekrar 511 TL’ye çıkarak rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

Aylık bazda %4’e yakın yükseliş yaşayan euro kuru sene başı itibarıyla %13,6 getiri sağlarken dolar kuru ve gram altın da %13 kazanç sağladı. Mart ayındaki sert düşüş ile sene başı kaybı %10’u bulan BIST 100 Endeksi ise kaybını %1’e kadar düşürdü.

Bugün ise son haftaların en sert düşüşünün yaşandığı borsada 5 Mayıs dip seviye olan 1.410 puan en yakın destek olarak izleniyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler