Sosyal Medya

Döviz

Piyasa Bülteni: Bito!

Dün güne 9,37 seviyelerine tırmanarak dolu dizgin başlayan USDTRY kuru, sabah saatlerinde ani bir geri çekilme ile 9,30 seviyesinin altını…

Piyasa Bülteni: Bito!

Dün güne 9,37 seviyelerine tırmanarak dolu dizgin başlayan USDTRY kuru, sabah saatlerinde ani bir geri çekilme ile 9,30 seviyesinin altını test etti. Piyasa dedikodu mekanizmasına göre, kamu kaynaklı döviz satışlarının bu harekette etkili olduğu bilgisine ulaştık. Elbette, teyide muhtaç olan bu bilgiyi bir kenara park etsek de, her hafta Perşembe günü açıklanan BDDK raporlarından gerçeği öğreneceğiz.

Kamu bankalarının Albayrak döneminde olduğu üzere kur üzerinde var olan aşırılığı almakta bir yere kadar başarılı olabileceğini düşünüyoruz. Keza, günün sonunda, paranın otoritesinin sıkı ve piyasaların arzuladığı rasyonel para politikasına dönmesine gerekiyor.

Kurun, kamu kaynaklı da olsa dün yükselişine ara vermesi, Türk mali piyasalarına moral oldu. Her ne kadar yarın düzenlenecek olağan Ekim ayı PPK toplantısı öncesinde gerginlik korunmaya devam etse de, küresel mali piyasaların dün ılımlı bir gün geçirmesine paralel, BİST100 endeksi de günü %0,9 oranında artışla tamamladı.

Küresel mali piyasalar, yukarıda da belirttiğimiz üzere, dün genel hatları ile iyimser bir seyir izledi. ABD’de açıklanan şirket bilançolarının tahminlerden daha iyi bir performans sergilemesi ve belki de dün itibariyle dolar cephesinde yaşanan küresel değerlenmenin yerini soluklanmaya terk etmesi ile, başta kıymetli madenler ve hisse senedi piyasaları günü alımlar eşliğinde yükselişle tamamladı.

Dolar ile ters korelasyona sahip kıymetli madenler cephesinde, son günlerde, gümüşü beğenerek açmış olduğumuz uzun pozisyon (22,60 ve 23,20 seviyelerinden) dün itibariyle meyvesini vermeye başladı. Gümüş, gün içerisinde 24 dolar seviyesinin de üzerine varan bir yükseliş kaydetti. Teknik manada, yukarıda 24,85 seviyesini hedeflemeye devam ediyoruz (zarar kes 22,70). Altın için ise şu aşamada kenarda beklemeyi uygun görüyoruz.

Enerji piyasasında yaşanan tedarik zorlukları, pandemi döneminde gerekli yatırımların yerine getirilmemesi, azalan stoklar ve kış öncesi beklentiler nedeniyle 2-3 hafta önce Avrupa piyasalarında 6,5 dolara kadar yükselen doğal gaz fiyatları, son günlerde 5 dolar seviyesinin de altına kadar geri çekilmesinin arkasında Putin’in Avrupa’ya uzattığı yardım elini bulunuyordu. Dün Rusya ağzındaki baklayı çıkararak Avrupa’ya Kuzey Akım-2 yoksa gaz da yok tehdidinde bulundu!

Rusya’dan gelen açıklama sonrasında, Henry Hub doğal gaz fiyatlarında yaşanan zirveden geri çekilmenin de durulduğuna şahit olduk. Öte yandan, Brent cinsi ham petrolün hafta başı beklentimize paralel 86 dolar seviyesine varan yükselişi ardından dün daha yatay hatta 85 dolar seviyelerine yakın bir seviyede duraklamaya geçtiğini görüyoruz. Her ne kadar içinde bulunduğumuz ekosistemde yön yukarı görünse de, bir miktar yatay seyri de hoş karşılayacağız.

Uzun bir süredir taşıdığımız enerji piyasasına yönelik uzun pozisyonlarmızdan çıkmak için şartların oluşmasını bekliyoruz. Bu bağlamda, radar menziline aldığımız ve ABD’de bu hafta bilanço açıklayacak havayolu şirketlerini de görmek istiyoruz.

Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ilk borsa yatırım fonu (ETF), New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başladı.

ProShares’in “BITO” koduyla işlem gören Bitcoin Strateji ETF’si, dün ilk işlem gününde %3’ün üzerinde yükseliş kaydetti. Söz konusu ETF, yatırımcılara bir aracılık hesabı aracılığıyla Bitcoin getirilerini uygun bir şekilde getiri elde etme fırsatı sunuyor.

Daha basit bir anlatımla, BITO bir hisse senedi gibi alınıp satılabilir, kripto para borsasında hesap ve kripto cüzdanı ihtiyacını ortadan kaldırarak bu piyasaya girmekte tereddüt eden yatırımcılara (özellikle emeklilik fonlarına) yeni bir kapı açacağını düşünüyoruz. Bitcoin’in değeri dün 64 bin dolar seviyesini aşarak tüm zamanların en yüksek (ATH) seviyesinin kıyısına kadar ulaştı (ATH 64,900 dolar).

ABD borsalarının dün geceyi yükselişle tamamlaması ardından bu sabah Asya piyasalarında hava parçalı bulutlu. Çin’de soğumaya başlayan konut fiyatları ve Japonya’da ihracat büyümesinin son 7 ayın en düşük seviyesine gerilemesinin ağırlığı hissediliyor. Hong Kong borsasındaki yükseliş dışında yatay seyrin ağır bastığını görüyoruz.

ABD dolarının piyasa faizi olan 10 yıllık tahvillerin bir gün aradan sonra bu sabah %1,65 seviyesine yükselerek son 5 ayın zirvesini test ettiğini görüyoruz. Paranın fiyatı da eğer faiz ise, ABD dolarının Japon Yen’i karşısında bu sabah 114,6 dolar seviyesine kadar yükselerek son dört yılın en yüksek seviyesine çıktığını not edelim.

ABD getirilerine ek olarak, yükselen petrol fiyatları nedeniyle Japonya’da daha geniş bir ticaret açığı beklentileri ve diğer merkez bankaları politikalarını sıkılaştırmaya çalışırken, Japonya Merkez Bankası’nın gevşek para politikasına bağlı kalacağına ilişkin görüşler de Yen üzerinde baskı kurdu.

İngiltere’de faiz artırım yönünde beklentilerin artmaya başladığını not etmemiz gerekiyor. Dün iki yıllık İngiltere tahvili %0,75 seviyesine yükselerek neredeyse son 2,5 senenin zirvesine yükselirken, geçen hafta cılız da olsa 1,37 seviyelerinin diplerinden almış olduğumuz GBPUSD uzun pozisyonlarımızı güçlendirmeye karar verdik. 1,38 seviyesinin üzerinde haftalık kapanış, Sterlin açısından olumlu bir gelişme olacaktır. Bu minvalde, GBPTRY kuruna da göz ucuyla bakmak gerektiğini düşünüyoruz!

Mali piyasaların gündeminde bugün içeride merkezi yönetim borç stoku ile dışarıda İngiltere ve Euro Bölgesi TÜFE rakamları önem arz edecektir.

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler