Sosyal Medya

Döviz

Murat Sağman: Dolar kuru Eylül’de ne olacak?

Ekonomist Murat Sağman Merkez Bankası’nın faiz indirimi için sonbahar aylarını beklediğini öne sürerken dolar kuru için eylül ayını hedef gösterdi.…

Murat Sağman: Dolar kuru Eylül’de ne olacak?

Ekonomist Murat Sağman Merkez Bankası’nın faiz indirimi için sonbahar aylarını beklediğini öne sürerken dolar kuru için eylül ayını hedef gösterdi.

Para piyasalarında yaşanan son gelişmelerin ardından dolar kuru ve Merkez Bankası’nın alacağı olası faiz kararları hakkında Murat Sağman beklentilerini paylaştı.

Finans Danışmanı Murat Sağman önümüzdeki dönem Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alacağı olası faiz kararlarını ve dolar kurunda oluşabilecek fiyat hareketlerini değerlendirdi.

Dr. Artunç Kocabalkan’ın youtube kanalına konuk olan ekonomist Murat Sağman Naci Ağbal’ın yerine Merkez Bankası Başkanlığı görevine getirilen Şahap Kavcıoğlu’nun faiz indirimi gerçekleştirmek istediğini fakat piyasanın buna müsaade etmediğini açıkladı. Naci Ağbal’ın görevden alınmasına piyasaların çok sert tepki verdiğini ifade eden Sağman “Bu tepkinin bu kadar sert olacağı tahmin edilmediği için faiz indirilmedi. Çünkü faiz indirilseydi yangına benzin dökmüş olunurdu. Onun için en azından sonbahara kadar faiz indirimi için beklenecek” diye konuştu.

Merkez Bankası’nın faiz indirimine sonbahar aylarından önce gidemeyeceğine dikkat çeken Sağman dolar kurunda ise sert hareketlerin eylül ayı içerisinde oluşabileceğini bildirdi.

Dolar kurunun ağustos ayının sakin geçeceğini söyleyen Sağman “ Dolarda risklerin hem içeride hem dışarıda eylül ayı içerisinde çıkabileceğini, Ağustos ayında dolar kurunda çok fazla hareket olmayacağını düşünüyorum. Dolarda teknik açıdan 8.50 TL gibi çok sağlam bir destek var. Yukarıda ise 8.60 – 8.70 TL’yi direnç olarak sayabiliriz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

Kaynak: patronlardunyasi.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler