Sosyal Medya

Döviz

Faiz karmaşası TL’yi yeniden vuruyor; Dolar/TL 8,60’a dayandı-ABD verisi bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi yorumları TL’ye hiç bir zaman yaramıyor. Yaz aylarını Haziran ortasından bu yana nispeten sakin geçiren TL…

Faiz karmaşası TL’yi yeniden vuruyor; Dolar/TL 8,60’a dayandı-ABD verisi bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indirimi yorumları TL’ye hiç bir zaman yaramıyor. Yaz aylarını Haziran ortasından bu yana nispeten sakin geçiren TL yeniden değer kaybetmeye başladı ve hafta başından beri dolar karşısındaki değer kaybı %1,3’e ulaştı. Son haftalarda gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en güçlü performansı sergileyen TL, bu haftayı en çok değer kaybeden dördüncü para birimi olarak kapatmaya aday.

Dikkatler tabi merkez bankasının haftaya yapılacak PK faiz kararı toplantısında.  Erdoğan’ın isteği üzerine “mesajın” alınıp alınmadığını; faiz indirimi yapılıp yapılmayacağını ve PK karar metninde verilecek mesajlar izlenecek.

Yurtdışında ise ABD verileri yakın takipte. Fed’den gelen sinyaller tahvil alım programında azalmanın bu ene bitmeden başlayacağı yönünde.  Faiz artırmaya başlamadan önceyse “maksimum istihdam” hedefi gözeten ABD merkez bankası istihdam tarafından gelen verileri yakından izliyor.  Aylık, haftalık bazda gelen veriler kendi içlerinde oynaklık gösterse de, ana eğilim istihdam tarafında toparlanmanın devam ettiği. Delta Varyantının ABD ekonomisindeki izlerini de bekleyen Fed, istihdam tarafının hızlı şekilde toparlanmaya devam edeceğini öngörüyor.

Bugün 15:30’da ABD tarım dışı istihdam verisi detayları bu nedenle önemli. Temmuz’da 870.000 beklenen istihdam artışında beklenti aralığı 350.000’den 1,2 milyona kadar geniş bir aralıkta. Bu da kafa karışıklığının derecesini anlatıyor.

Bu arada Türkiye’nin kredi temerrüt risk primi (CDS) 389 baz puan civarında sakin seyrediyor ve 2 yıllık gösterge tahvil faizi %18,80 seviyesinde.

 

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler