Sosyal Medya

Döviz

Dolar tarihi zirveyi gördü…

Dünkü PPK öncesi enflasyon artışının bir türlü engellenememesinden ötürü piyasalarda bir faiz indirimi beklentisi yoktu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süredir faiz indirimi konusunda ısrarı biliniyor...

Dolar tarihi zirveyi gördü…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 18 seviyesine çekti. Bu kararla Merkez Bankası, 14 ay sonra ilk kez faiz indirmiş oldu. Karar sonrası dolar tarihi zirveyi gördü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 Haziran’da TRT’de katıldığı programda ‘‘Bugün Merkez Bankası başkanımla görüştüm. Faizleri düşürmemiz şart. Faiz yükünü biz yatırımların üzerinden kaldırırsak, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, ondan sonra maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız. Bütün mesele maliyet enflasyonundan faiz yükünü kaldırmaktır” şeklindeki sözleri sonrası Türk lirası değer kaybı ile karşı karşıya kalmıştı.

Dünkü PPK öncesi enflasyon artışının bir türlü engellenememesinden ötürü piyasalarda bir faiz indirimi beklentisi yoktu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uzun süredir faiz indirimi konusunda ısrarı biliniyor.

Yaz aylarında 8,32’ye kadar gerileyen Amerikan Doları/Türk Lirası kuru Profesör Kavcıoğlu’nun bu ay başındaki ‘‘çekirdek enflasyon’ açıklaması sonrası kuru harekete geçmiş dün 8,65’e kadar yükselmişti.

Karardan önce 8.65 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL, TCMB’nin 100 baz puanlık faiz indirim kararı sonrasında perşembe günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 8.80’i gördükten sonra gerilemişti. Bugün yüzde 1’den fazla yükseliş kaydeden Dolar/TL, 8,85 seviyesini de aşarak rekor tazeledi.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler