Sosyal Medya

Döviz

ABD verileri: Büyüme yüksek ve konut satışları fiyat artışlarından yavaş

ABD ekonomisi yılın 2. çeyreğinde ekonominin açılması ve aşılamalar sayesinde güçlü büyüme kaydetti fakat açıklanan rakam beklentinin oldukça altında kaldı..…

ABD verileri: Büyüme yüksek ve konut satışları fiyat artışlarından yavaş

ABD ekonomisi yılın 2. çeyreğinde ekonominin açılması ve aşılamalar sayesinde güçlü büyüme kaydetti fakat açıklanan rakam beklentinin oldukça altında kaldı..

Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre ABD ekonomisi Nisan-Haziran döneminde yıllıklandırılmış bazda %6,5 büyüdü. Bloomberg anketinden çıkan beklenti %8,4’tü.  İlk çeyrek büyümesi %6,3’e revize edildi.

Büyümenin yılın ikinci yarısında da kuvvetli devam etmesi bekleniyor; delta varyantına bağlı artan vaka sayılarının ekonomik aktiviteye etkileri de izlenmekte.  tedarik zinciri sorunları, aran emtia fiyatları ve güçlü talep ise enflasyon rakamlarını yuları çekmeye devam edecek gibi.

Bugün açıklanan diğer bir veriye göre haftalık işsizlik maaşı başvuruları 24 bin düşüşle 400 bin oldu ve 385 binlik tahminleri aştı. 4 haftalık ortalama işsizlik maaşı başvuruları bir önceki haftaya kıyasla 8 bin artarak 394 bin 500 oldu. Bu verilerdeki oynaklık normal karşılanıyor ancak ana eğilim istihdam piyasasının güçlendiği yönünde devam ediyor.

Diğer yandan konut fiyatlarında yıllık %16’yı geçen artış satışlara sert ve olumsuz yansımaya başladı.  ABD’de bekleyen konut satışları yüksek fiyatlar ve azalan stokların etkisiyle Haziran’da önceki aya kıyasla %1,9 düştü.  Ulusal Emlakçılar Birliği’nin (NAR) verilerine göre  satışlar yıllık bazda da %1,9 düştü.

NAR’ın ekonomisti Yun bekleyen konut satışlarının Ocak ayından beri dalgalandığını, bu durumun da piyasalar için bir dönüm noktasına işaret ettiğini söylüyor.  Yun alıcılar istekli olmasına rağmen rekor yüksek konut fiyatlarının satışları yavaşlattığını söylüyor.

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler