Sosyal Medya

Borsa

Gedik Yatırım’dan, Erdemir için beklenti raporu

Çelik fiyatlarındaki artışın yılın ilk yarısında şirketin finansallarına olumlu yansımasını bekliyoruz. HRC fiyatları ilk çeyrekte artışa devam ederek mart ayında 900…

Gedik Yatırım’dan, Erdemir için beklenti raporu

Çelik fiyatlarındaki artışın yılın ilk yarısında şirketin finansallarına olumlu yansımasını bekliyoruz. HRC fiyatları ilk çeyrekte artışa devam ederek mart ayında 900 dolar seviyesinin üzerine tırmandı. Bu artışla birlikte ilk çeyrek ortalama fiyat yıllık %59 ve çeyreklik %32 artışla 770 dolar olarak gerçekleşti. Demir cevheri fiyatlarındaki çeyreklik artışın %26 seviyesinde olmasına rağmen bir diğer girdi olan kömür fiyatlarının görece düşük seyri ve yüksek ürün fiyat artışları şirket karlılığını destekleyecektir.

İlk yarıdaki bu güçlü görünüm sayesinde şirketin ton başına FAVÖK’ünün 2021T’de 176 dolara yükselmesini bekliyoruz. 2020 yılının son çeyreğinde yükselmeye başlayan ton başına FAVÖK rakamının (4Ç20: 144 dolar) 2021 yılının ilk çeyreğinde 220 dolar ve ikinci çeyreğinde ise 240 dolar seviyelerine çıkabileceğini düşünüyoruz. Bu sayede yılın ikinci yarısında kademeli bir normalleşme beklentimize rağmen 2021 yılı ortalama marjının 176 dolar seviyesinde olabileceğini öngörüyoruz. Bu beklentiler paralelinde Erdemir için 2021 yılı FAVÖK tahminimizi 1.3 milyar dolardan 1.5 milyar dolar seviyesine yükseltiyoruz.

Yatırımların şirketin verimlilik artışına katkı vermesi bekleniyor. Orta vadede şirketin 2019 yılı içerisinde açıkladığı toplam 1.4 milyar doları bulan yatırım programının tamamlanması ile birlikte İskenderun tesisinin toplam kapasitesinin de 1 milyon ton civarında artması öngörülmektedir. Bunun yanında ilk çeyrek içerisinde alınan Kümaş’ın da şirketin verimliliğine katkıda bulunması beklenmektedir.

Şirketin güçlü faaliyet performansının yıl içerisindeki yatırım giderlerini büyük ölçüde karşılaması beklenmektedir. Şirket ilk çeyrekte 0.8 milyar dolarlık temettü ödemesi ve 0.3 milyar dolarlık Kümaş satın alması ile birlikte yıl içerisinde ilave 0.6 milyar dolarlık yatırım yapması beklenmektedir. Ancak özellikle yılın ilk yarısındaki güçlü faaliyet performansının şirketin net nakit durumuna katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

Risk: Küresel olarak pandemi nedeniyle yeni kapanmaların olması veya ekonomilerle ilgili büyüme beklentilerinin bozulması talep tarafında bozulma yaratarak karlılıkları etkileyebilir. Bunun yanında bazı ülkelerin alabileceği koruma önlemleri de bir risk unsuru olarak ön plana çıkmaktadır. Fiyatlardaki olası dalgalanmalar da şirket değerlemesi açısından risk teşkil etmektedir.

Erdemir için hedef fiyatımızı 16.14TL’den 19.65TL seviyesine yükseltirken “Al” tavsiyemizi koruyoruz. Şirket için hazırladığımız İNA ve benzer şirket analizleri hisse başına 19.65TL hedef fiyat ve %20 artış potansiyeline işaret ediyor. Erdemir hisseleri halihazırda 2021 beklentilerine göre 4.3x FD/FAVÖK ve 7.5x F/K çarpanlarından işlem görürken benzer şirketler 5.5x FD/FAVÖK ve 9.1x FK çarpanından işlem görmektedir.

Erdemir (EREGL)

Öneri: Al

Son Kapanış: 16,40

Hedef Fiyat: 19,65

Potansiyel Getiri: %20

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler