Sosyal Medya

Borsa

Gedik Yatırım, model portföyüne Arçelik’i ekledi, Akbank ve Logo’yu portföyden çıkarttı

Gedik Yatırım model portföyünü güncelleyerek portföye Arçelik’i Ekledi, Akbank ve Logo’yu portföyden çıkarttı...

Gedik Yatırım, model portföyüne Arçelik’i ekledi, Akbank ve Logo’yu portföyden çıkarttı

Gedik Yatırım model portföyünü güncelleyerek portföye Arçelik’i Ekledi, Akbank ve Logo’yu portföyden çıkarttı. Gedik yatırım, portföy güncelleyeme ilişkin şunları açıkladı; 

Arçelik’i ekliyoruz:

Şirketi oldukça iskontolu olan çarpanlar ile işlem görmesi ve öngörülebilir büyüme trendinin devam etmesinden dolayı portföyümüze ekliyoruz. Şöyle ki, hisse 2021 beklentilerimize göre 5x FD/FAVÖK’den işlem görmekle birlikte, zımni çarpanlarımız 2021 beklentilerimize göre 6.2x FD/FAVÖK ve 10.8x F/K, 2021 beklentilerimize göre ise 5.3x FD/FAVÖK ve 9.3x FK’dır. Bu çarpanlar gerek şirketin tarihsel, gerekse global benzerlerine göre yüksek iskontoları işaret etmektedir. Buna ek olarak şirketin satışlarının %65’inin yurtdışına hatırlatmakta fayda vardır. Bu özellik şirketi yurt içi oynaklıklara karşı korumanın yanında, pandemi sonrası artması muhtemel olan global tüketici eğiliminden avantaj elde etmesini sağlayabilir. Şirket ile ilgili detaylı bilgiyi 19 Nisan’da yayınlanan inceleme raporumuzda bulabilirsiniz.

Akbank’ı çıkartıyoruz:

Oldukça düşük çarpanlarla işlem görmesine rağmen, banka hisselerinde bir katalizör yaratacak ortamın olmaması nedeni ile banka ağırlığımızı Akbank pozisyonumuzu kapatarak azaltıyoruz. Öte yandan, cazip bir NAD iskontosu ile işlem gören Sabancı Holding pozisyonumuz ile Akbank’ın yanında Holding’in sanayii iştiraklerine Yatırım yaptığımızı hatırlatmakta fayda var.

Logo’yu çıkartıyoruz:

Hisseler portföyümüze eklediğimiz 5 Ağustos 2020 tarihinden bu yana BIST 100’ün %45 üzerinde getiri elde etmiş ve hedef değerimize yaklaşmıştır. Şirketi temel olarak beğenmeye devam etmekle birlikte, pozisyonumuzu kar amaçlı kapatmaktayız.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Gedik Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler