Sosyal Medya

Borsa

Citi stratejisti Eylül’de yüzde 10’luk borsa düşüşü konusunda uyardı

Wall Street uzmanları yükselen borsa hakkında endişelenmeye başladı. Yatırım yapmak bugünlerde bir akıllı telefon uygulaması kullanmak kadar kolay olsa da,…

Citi stratejisti Eylül’de yüzde 10’luk borsa düşüşü konusunda uyardı

Wall Street uzmanları yükselen borsa hakkında endişelenmeye başladı.

Yatırım yapmak bugünlerde bir akıllı telefon uygulaması kullanmak kadar kolay olsa da, piyasanın rekor seviyeye ulaşan fiyat hareketi, Citigroup’un ABD hisse senedi stratejisti Tobias Levkovich gibi gözlemcileri önümüzdeki zorluklar konusunda uyarmaya sevk ediyor.

Levkovich aylardır mevcut durumun sürdürülebilir olmadığından emin. Ama şimdi, yakın bir düşüş öngörüyor. Haklıysa, yatırımcıların önümüzdeki aylarda biraz canının yanacağı kesin. Levkovich, Haziran ayında CNBC’nin “Closing Bell” (Kapanış Çanı) programına verdiği demeçte, “Yeni zirvelere ulaşmak, yeni zirvelere yol açmak, piyasaların asla düzelmediği anlamına gelir, ki bu pek mantıklı değil” dedi. Aynı ay içinde deneyimli stratejist, Citi müşterilerine şirketin kısa vadede temkinli bakış açısını sürdüreceğini belirten bir not yazdı. Notta, S&P 500 için o sırada endeks seviyesinin %5 altında olan 4.000 yıl sonu hedefine kararlı bir şekilde bağlı kaldı. Mevcut seviyelerde, bu hedef %10’a varan bir aşağı yönlü hareketi temsil ediyor. Ve gelecek için endişelenen tek kişi o değil. Bu nottan sadece birkaç ay önce Suze Orman da bir kayma öngörüyordu. Ancak şimdi Levkovich, düzeltmenin Eylül ayında gelebileceğini tahmin ediyor. Peki Levkovich’i piyasanın yakın geleceği hakkında bu kadar endişelendiren nedir?

Oyunda dört faktör var, diyor: Federal Rezerv’in daralma, artan enflasyon, kar marjları üzerindeki baskı ve kurumlar vergisi artışları konusundaki tartışması.

Fed’in etkisi

Fed, Hazine menkul kıymetlerini ve ipoteğe dayalı menkul kıymetleri sırasıyla ayda yaklaşık 80 milyar dolar ve ayda 40 milyar dolardan hızla satın alıyor.

Haziran ayında, Fed’in istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine yönelik “önemli ölçüde ilerleme” kaydedilene kadar bu uygulamaya devam edeceğini söyledi. Bazı analistler bunun er ya da geç gerçekleşebileceğini tahmin ediyor. Bu durum, Levkovich’i endişelendiriyor. Çünkü S&P 500’ün rekor seviyelere geri dönmesinin önemli bir kısmı, Fed’in kolay para politikaları ve piyasaya akan sermaye bolluğundan kaynaklanıyor.

Fed daha önce faiz oranlarını Mart 2024’e kadar %0’a yakın tutma taahhüdünde bulunmuştu. Ancak enflasyonun önceki tahminleri geride bırakan yükselme tehdidiyle, gözlemciler şimdi 2023’te iki faiz artırımına hazırlanıyorlar.

Başkan Joe Biden, kurumlar vergisi oranının %21’den %28’e yükseltilmesini önerdi. Bu öneri de muhaliflerin endişe duyduğu ABD’nin kırılgan ekonomik toparlanmasını bozacağına ve kazançlarda büyük bir kesintiye- bazı tahminlere göre %13’e kadar – sebep olacağına endişe ediyor.

Kanıtlar, kurumlar vergisi artışlarının tarihsel olarak ABD hisse senedi performansı için bir felaket olmaktan uzak olduğunu gösteriyor olsa da, kârlar kesinlikle sınırlı olacak       .

Son olarak, tüketici fiyatları 13 yılın en yüksek seviyelerine karşı yükselmeye devam ederken, şirketler bugünlerde daha da dar marjlarla karşı karşıya. Ve efsanevi yatırımcı Warren Buffett’in bir keresinde dediği gibi, “Enflasyon devasa bir kurumsal tenya görevi görür.”

Bu dört risk faktörünün birleşimi, Levkovich’in önümüzdeki haftalarda çift haneli bir borsa kayması çağrısı yapmasına neden oldu. Bununla birlikte, her sektörün bir gerilemeden etkilenmeyeceğini de ekliyor.

Yatırımcılar hisse senedi seçimleri konusunda kayıtsız kalmayı göze alamaz. Levkovich, değer veya büyüme vaat eden bir varlık arasında karar verirken, yatırımcılara her zaman değeri seçmeleri gerektiğini belirtiyor. Bu strateji “Omaha’nın Kahini” olarak anılan Warren Buffett’in boğa piyasasında bile güvendiği bir stratejidir.

Levkovich, büyümenin bu yıl içinde yeniden canlanacağını tahmin etse de, çok yönlü uzun vadeli bir yatırım stratejisi olarak tamamen benimsemiş değil.

Levkovich, Closing Bell’e Temmuz ayında verdiği demeçte, “Son on yılı düşünürseniz, değerden çok daha üstün bir büyüme elde ettiniz, bu nedenle yatırımcılar büyümeyi satın almaya şartlandı. Sonuç olarak, endişelendiğim şeylerden biri, değerin bir kaçamak olması ve sonrasında yatırımcının gerçek aşklarına geri dönmeleri: büyüme” dedi.

Tüm bunlar, hararetli bir borsanın şimdiye kadar yatırımcıların işini kolaylaştırdığı anlamına geliyor. İleriye dönük olarak, nereye yatırım yapacağınız konusunda daha bilinçli olmak gerekecek.

Buffett’in stratejisini ödünç alarak, ekonominin durumundan bağımsız olarak net değer sunan şirketleri aramakta fayda var.

Bill Gates’in kısmi olarak sahip olduğu bir varlık, tarım arazilerine yatırım yapmaktır. Yıllar geçtikçe, tarımın hisse senetlerinden ve gayrimenkulden daha iyi performans gösterdiği bile görüldü.

Levkovich, genel endeksin bir darbe almasına rağmen, bireysel hisse senedi toplayıcıların yine de iyi performans gösterebileceği konusunda uyardı. Ancak bireysel hisse senetleri pahalı olabilir. Popüler bir yatırım uygulamasının yardımıyla, karlarından bir pay almak için büyük isim hisse senetlerinin kesirli hisseleri satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: finance.yahoo.com

Çeviri: Cem Cetinguc

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler