Sosyal Medya

Borsa

BBVA’nın Garanti Bankası açılımı, borsa ucuz ama alıcısı yok söylemini bitirdi!

Dün KKTC’nin 38. kuruluş yıldönümü nedeniyle KKTC Mali piyasaları kapalı konumda idi. Küresel mali piyasalar ise, artan enflasyon kaygılarının yanı sıra,…

BBVA’nın Garanti Bankası açılımı, borsa ucuz ama alıcısı yok söylemini bitirdi!

Dün KKTC’nin 38. kuruluş yıldönümü nedeniyle KKTC Mali piyasaları kapalı konumda idi. Küresel mali piyasalar ise, artan enflasyon kaygılarının yanı sıra, ekonomik faaliyet düzeyindeki yavaşlama arasında iki ara bir derede stagflasyon riskini yönetmeye çalışırken, genel havanın yılın son haftalarına yaklaşırken temkinli iyimser seyrini korumasını bekliyoruz.

Bu sabah Asya piyasalarında, hisse senetleri, Çin emlak sektöründeki rahatlamanın yatırımcı hissiyatını desteklemesiyle genele yayılan bir yükselişle günü yeşillerde tamamlıyor. Yatırımcılar, ABD Başkanı Joe Biden ile Çinli lider Xi Jinping arasındaki önemli görüşmeyi de yakından takip ediyor.

Biden ve Xi Jinping, dünyanın en büyük iki ekonomisinin liderleri olarak merakla beklenen görüşmelerini başlatırken, uzun bir süredir devam eden ‘çatışmayı’ önlemek için dünyanın geri kalanına karşı sorumluluklarının altını çizdiler. Özellikle, Trump’ın Çin’i hedef alan başkanlık dönemi ardından ‘iletişimin’ yeniden canlanması, hisse senedi piyasalarının da yüzünü güldürüyor.

Bu bağlamda, bu sabah ABD borsalarının da vadeli işlemleri artıda seyrediyor. ABD Başkan Biden’ın, Kongreden zorlukla geçen 1 trilyon dolarlık altyapı teşvik faturasını da yasalaştırdığını not edelim.

Dün Türk mali piyasalarında son dönemde esen iki farklı rüzgarın şiddetini daha da arttırdığına şahit olduk. BBVA’nın Garanti Bankası ile ilgili mülkiyetinde olmayan bütün hisseler için alım kararı alması (gönüllü hisse alım planı) adeta Borsa İstanbul’u kanatlandırdı. Hatırlanacağı üzere, geride bıraktığımız hafta, Unicredit’in Yapı Kredi’deki hisselerini satma kararı almasının aksine, dün BBVA’dan gelen aksi yönde açıklama, Borsa İstanbul Bankacılık endeksinin günü %9,74 yükselişle tamamlamasına neden olurken, ana endeks ise günü %4 yukarıda tamamladı.

BBVA tarafından gelen açıklama, hisse senedi piyasalarında var olan iyimserliğin dozunu ciddi şekilde artırdı. Bizim de, son aylarda, hemen hemen her platformda, BIST cephesine ilişkin ‘ucuz’ yorumumuzun ne kadar isabetli olduğu da perçinlenmiş oldu.

Hisse senetlerinin mutluluktan dün ayakları yerden kesilirken, TCMB’nin Perşembe günkü düzenlenecek olağan Kasım ayı PPK toplantısında faiz indirim  yönünde son 2 aydır devam eden politika duruşunu koruyacağı algısı, TL’nin savunma kalkanını incelterek USDTRY kurunun da tıpkı Borsa İstanbul gibi yükselişini sürdürmesine neden oluyor. USDTRY kuru psikolojik 10 seviyesini de egale ederek, uzunca bir süredir teknik manada grafiklere işaretlediğimiz 10,23 seviyesine adım adım ilerliyor. Bu sabah ilk işlemlerde USDTRY kurunu 10,09 seviyesine yükseldiğini görüyoruz.

TÜİK’in dünkü verilerine göre, Ekim ayında konut satışlar 137,400 olarak gerçekleşti. Her ne kadar son 2 aya göre bir miktar düşüş olsa da, yüksek seviyelerde kalmaya devam ettiğini not etmek gerekiyor. Verinin detaylarında, yabancılara satışın tarihi yüksek seviyelerde olduğunu görürken, faiz hadlerinin ise gerilemesi, içeride konut yatırımının enflasyona karşı önemli bir korunma aracı olduğu algısını bir kez daha perçinlediğini görüyoruz. Yatırımcıların, son dönemde TL mevduat yatırımlarını fiziksel varlıklara yönlendirmeye devam ettiğini de düşünmeye devam ediyoruz.

Hazine ve Maliye Bakanlığı dün Ekim ayına ilişkin merkezi bütçe gerçekleşmelerini yayımladı. Rakamsal detaylarla sıkıcı olmamak adına, ekonomik aktivitenin canlanması ve vergi gelirlerinin artması ile bütçede 2020 yılına göre belirgin bir toparlanma olduğunu görüyoruz. Özellikle, bütçe açığının GSYH’ye oranı %2’nin altına geriledi. Bu olumlu tablo ekonomi yönetimini bir nebze de olsun genişlemeci tablo izlemeye sevk eder mi, yakından takip edeceğiz.

Zayıf para birimleri kervanına Rus Rublesini’nin de katıldığını görüyoruz. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri bir operasyon hazırlığı içinde olduğuna yönelik artan endişelerin, Rusya’ya yönelik yaptırımları da gündeme taşıması ile Ruble, son 2 haftada dolara karşı %6’ya yakın değer kaybetti.

Hazır Rusya’dan söz etmişken, petrol fiyatlarına da değinelim. ABD’nin OPEC+ üzerinde üretim artışı yaparak fiyat seviyesini aşağıya itmesi yönünde talebine cevap alamaması ardından stratejik rezervlerinin kullanılacağı yönündeki tehdidinin de boşa çıkmıştı. Rusya’nın da petrol piyasasında arz fazlası olmadığını teyit ederek OPEC üyelerinin görüşlerini desteklemesiyle bu sabah Brent cinsi petrolün varil fiyatı -üç haftalık düşüş ardından- yeni haftaya yükselişle başladı: Brent 83 dolar seviyesine yaklaştı. 87 dolar seviyesinin üzerinde yeniden petrol piyasasına döneceğiz.

Ethereum’un arzı sınırlandıran politikası ve Bitcoin’deki hafta sonu meydana gelen ar-ge gelişmeleri (taproot) coin piyasasının en büyük oyuncularında  beklentinin de realize olması nedeniyle bu sabah sert bir düşüşü beraberinde getirdi. Ethereum’da 7 haftadır kesintisiz devam eden yükseliş, yorgunluk belirtileri gösterirken, sağlıklı yükseliş öncesinde bir miktar daha geri çekilerek enerji biriktirmesi, bizleri pek de şaşırtmayacaktır.

Kıymetli madenler, tozlanmış sandıktan enflasyona karşı sigorta kartlarını adeta çıkarırken, gümüşün 24,85 ; altının ise 1,861 dolar seviyesi üzerinde olumlu seyirlerini koruyacaklarını düşünüyoruz. Özellikle gram cephesinde, XAU/USD ve USD/TRY kurlarının birlikte yükselmesinin de yardımı ile gram altın 605 TL ile tüm zamanların zirvesine yükseldi. TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceği yönünde beklentinin devam etmesi, gram altının da kuzeye yolculuğunun henüz bitmediğine işaret ediyor. Teknik manada, 630-660 TL radar menzilinde görünmeye devam ediyor.

Bu sabah ABD dolarının piyasa faizinin yeniden %1,60 seviyesine yükseldiğini görüyoruz. Teknik manada, %1,69 seviyesi büyük bir önemle takip edilmelidi. Doların değer kazanması döviz piyasasında da hissediliyor. DXY 95,5 seviyelerinde ve 16 ayın zirvesinde yer alırken, GBP/USD paritesinde 1,33 ; EUR/USD paritesinde ise 1,1350 seviyesinin altında büyük bir boşluk bizi bekliyor olabilir. Dolar aleyhine pozisyon denemek isteyecek olan yatırımcıların, ön plana çıkardığımız seviyelerin altında zarar kes emri yerleştirmesi, trading disiplini açısından büyük önem arz etmektedir.

Borsa ucuz ama alıcılar isteksiz söylemini dün adeta yerle bir eden BBVA açıklaması sonrasında kur ve hisse senedi piyasalarının el ele yükselişin devam edebileceğini düşünüyoruz. Makro cephede ise bugün ABD’de perakende satışlar verisi izlenecek olup, gözler ise yeniden tırmanışa geçen vaka sayılarını endişe ile izliyor.

 

 

iktisatbank.com

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler