Sosyal Medya

Borsa

Ak Yatırım’dan Otokar için değerlendirme raporu

Araştırma kapsamında olmayan Otokar şirketi ile devam eden operasyonlarını ve gelecekteki beklentilerini tartışmak üzere web-konferans gerçekleştirdik. Türkiyede ve ihracat pazarlarında, Otokar savunma sanayi araçları ve otobüs üreticisi olarak tanınır hale geldiğini görüyoruz. Otokar’ın önümüzdeki yıllarda yeni büyük tutarlı savunma sanayi araç ihaleleri kazanacağını düşünüyoruz...

Ak Yatırım’dan Otokar için değerlendirme raporu

Güçlü ihracat ve uzun vadeli potansiyel

Araştırma kapsamında olmayan Otokar şirketi ile devam eden operasyonlarını ve gelecekteki beklentilerini tartışmak üzere web-konferans gerçekleştirdik. Türkiyede ve ihracat pazarlarında, Otokar savunma sanayi araçları ve otobüs üreticisi olarak tanınır hale geldiğini görüyoruz. Otokar’ın önümüzdeki yıllarda yeni büyük tutarlı savunma sanayi araç ihaleleri kazanacağını düşünüyoruz. Devam eden ihraç pazarlarındaki otobüs talebi ile birlikte yurt içindeki talep artışı Otokar’ın ciro büyümesine katkı sağlıyor. Otokar geleceğe yönelik değerlendirme paylaşmıyor, ancak 2020 yıl sonunda KAP açıklamalarında yer alan zırhlı araç siparişleri ve devam eden 8×8 zırhlı araç teslimatlarının, şirketin cirosuna önemli katkı sağlayacağını öngörüyoruz. Kar marjlarını da koruyabileceğini düşünüyoruz. Bizim tahminlere göre Otokar’ın 2021TFD/FAVÖK çarpanı 9,4 ve F/K’sını 8,2 olarak hesaplıyoruz. Global benzer şirketler medyan çarpanları olan sırasıyla 17,6 ve 20,9’a göre derin iskontolarda işlem görüyor.

İhracat tarafı güçlü görünüyor. 8×8 zırhlı araç teslimatlarının önemli bir kısmı tamamlanmış durumda. Askeri taraftaki yeni potansiyel projeler için şirketin çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Otobüs tarafında, özellikle Avrupa ülkelerinde ve bazı diğer ülkelerde potansiyel otobüs ihaleleri takip ediliyor. İhracatın ciro içindeki payı 2020 yılındaki %76 seviyesinde olup önümüzdeki dönemde de toplam ciro içerisinde önemli bir paya sahip olmaya devam edeceğini değerlendiriyoruz.

Yurtiçinde yeni ihaleler takip ediliyor. Belediyelerin açtığı veya açacağı otobüs ihaleleri de takip ediliyor. Otokar Türkiye’de faaliyet gösterdiği otobüs segmentlerinde pazar payı lideri durumunda.

Ar-Ge ve esnek üretim. Var olan Ar-Ge tesisleri ile, ve talepteki değişimlere göre, şirket hızlı bir şekilde pazara yeni ürünler getirebiliyor. Şirketin satışlarında kendisinin dizayn ettiği araçların oranı %98.

İstikrarlı temettü ödeyen bir şirket. Yaklaşık son 20 yıldır Otokar her yıl düzenli bir şekilde temettü ödemesi yapıyor. Bu trendin önümüzdeki yıllarda devam etmesini öngörüyoruz.

 

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Ak Yatırım

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler