Sosyal Medya
**8*

FÖŞ yazdı: Ekonomide son hovardalık günleri geldi

15 Ağustos 2019

 

Üstadımız Muharrem Sarıkaya’nın Habertürk’te  Numan Kurtulmuş’la AKP’nin sorunları ve çözümleri hakkındaki röportajını okudum. Sonra hayal kurmadığıma emin olmak için bir kez daha okudum. Röportaj 2 bin kelime filan. Ve içinde ekonomi lafı geçmiyor, ya.  Vay Anasına, Sayın Seyirciler.  Ekonomide sorun yok demek. Peki öyleyse koskoca yıkılmaz çınar AKP niye yerel seçimlerde dümdüz olmuş?

“Muhafazakâr Kürtlerden, cuma cemaatinden, şehirli milliyetçilerden oy kaybettik; yapacaklarımız belli”.  Ne yapacaksınız Numan Abi?

“Yeni parti kurma çabasından bir AK Parti serüveni çıkmaz. Fazilet Partisi’nden AK Parti’yi kuranlar ayrıldığında iktidara gelecekleri belliydi. Erbakan Hoca’dan ayrılan iktidar olacaktı, Erdoğan gibi güçlü bir lider vardı. Ama ben bu yeni harekette böyle bir şey görmüyorum.

Ama önemli olan onların ne yapacağı değil; AK Parti’nin bundan sonra nasıl yol alacağıdır esas soru…

Yol konusunda Cumhurbaşkanımız da bunun ilk adımını attı ve Türkiye İttifakı dedi. Daha kapsayıcı bir dil, milli ve yerli olmak, demokratikleşmek öncelikli hedeflerimiz olmalı.

Önümüzde daha 4 yıl var. Bu sürede seçim olmadığı için çok köklü icraatlara imza atılabilir.

Bundan sonra politika nasıl oynanacak… Dil, üslup ve demokratikleşme yolunda adım atılırsa yeni bir Türkiye yelpazesi oluşabilir”.

 

Ya, altı ay önce olsa bu kelamların bir anlamı olabilirdi de,  şimdi şehir suyuna  tofulu yahni be Güzel Abim. Bak kıymetli milli ve yerli istatistik büromuz TUIK ne diyor:

 

“Mayıs döneminde  işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 1 milyon 21 bin kişi artarak 4 milyon 157 bin kişi oldu…. Tarım dışı işsizlik oranı 3,4 puanlık artış ile %15,0 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 5,5 puanlık artış ile %23,3 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 3,2 puanlık artış ile %13,1 olarak gerçekleşti”.

Bir yılda nerdeyse 1 milyon kişi işsiz kalmış. Kalanı da harcanabilir gelirini enflasyona kaptırmış, AVM’nın kapısından bakmaya korkuyor. Bu ülkede tüketim olur mu?  Olmaz, olmazsa nasıl büyüyeceksin?  Büyüyemeyeceksin tabii.  TCMB Beklenti Anketi’nde 2020 büyüme tahmini %2.64. Bakkal hesabı, reel GSYİH %4’ten az büyürse, isşizlik artıyor. Yani seneye kuru çorbaya talim edeceklerin sayısı 1 milyon daha artar.

Daha da kötüsü var. Halk tüketmeyince, enerji, inşaat, perakende, otomotif istop eder. Ödenme güçlüğü tespit edilen Kategori 2 krediler mevta olur ve bankalar kredi veremez hale gelir.

AKP’nin 4 yılı filan yok. Bu kış soba yanmazsa, tencere kaynamazsa, Babacan ve Davutoğlu %20’lere çıkar. Aç insan yeni fikir ve isimlere çok açık olur. Erdoğan babamız, çünkü sofraya ekmeği koydu 15 yıldır. Ekmek bitince, köfte de biter, iktidar gider.

Numan Bey durumun farkında, Sevgili Başkanım  Erdoğan ve Baş Vezir Berat Bey de…hiç merak etmeyin.  Asıl merak etmeniz gereken, sorunlara uzun soluklu ve ekonomi kuramının cevaz verdiği yöntemlerle değil, klasik Şark Kurnazlığı ile çözüm getirilecek olması. İşte buna ekonomide son hovardalık dönemi diyorum ben.  300 yıllık ekonomi külliyatında nesillerdir adı anılan dehaların “Sakın yapmayın!” dediği her şey yapılacak.

 

Yolları belli oldu bile. Bakın Murat Yetkin ne yazıyor:

“(Hazine’ye verilen şirketlere ortak olma yetkisini kastederek) Yani bu kararname sadece hem inşaat sektörünü, hem de inşaat sektörünün baskısı altındaki bankacılık sektörünü rahatlatmayı amaçlamakla kalmıyor, aynı zamanda devletin ekonomideki rolünü daha da güçlendirici, özel şirketlere ortak olma imkânını salt Cumhurbaşkanı onayına bağlıyor.

Bu kararnamenin uygulanmasında, yeni kurulacak İpotek Finansmanı Kurumu (İFK) kilit role sahip olacak.

Kararname, bankaların elinde biriken ipotek yükünün tahvil türünden ikincil piyasalarda yeniden para ve krediye çevrilebilmesi amacıyla kurulacak İpotek Finansmanı Kurumuna Hazine’nin, yani devletin de ortak olmasına imkân veriyor”.

 

Peki İFM kaynağı nerede bulacak?  Hazine’de kaynak yok ki. Şu Temmuz bütçeye bakın. TCMB yedek akçesi TL20  milyarı çıkartın gelirlerden, kör kuruş vergi toplayamamış Maliye:

İFM anılan varlıkları satın almak için kaynağı nerden bulacak, ha?  ABD’de Fanny Mae, Freddi Mae gibi İFM fonksiyonu gören kurumlar için hazır bir uzun vadeli kurumsal yatırımcı pazarı vardır. Bankalardan ipotek paketleri alıp, üstüne kendi garantileri ve biraz komisyon koyup, bu fonlara satarlar. Bizde bu sirkulasyon olmaz. O zaman?

 

Bakın Sevgili TCMB Başkanı Uysal ne diyor:

“Uysal, sermaye piyasalarına verilecek destek konusuna değinerek, Merkez Bankalarının finansal istikrar aracılık mekanizmasının çalışması ve artırım konularında zaman zaman belli adımlar atabildiğine işaret etti. Uysal, “Çok somutlaşmış bir şey yok ama Merkez Bankaları geçtiğimiz dönemlerde teminat havuzlarını genişleterek buraya kabul edilebilecek kıymetler veya ürünlerin yelpazesini genişleterek sermaye piyasalarına bu kanaldan bir destek verme adımları olmuştur zaman zaman. Bu bir seçenektir”.

 

Hangi Merkez Bankaları teminat havuzlarını genişleterek DİBS dışında menkulleri bilançolarına almışlar?  BoJ ve AMB.  Ne almışlar? Özel sektör tahvili, hatta BoJ örneğinde hisse yatırım fonları.  Bizde İMF tahvilleri veya VIDIMIK’ları teminat  havuzuna alınarak emisyon üretilecek, yani para basılacak.

Diyeceksiniz, BoJ ve AMB yaptığında iyi oluyor da, bize gelince niye lahana turşusu?  Çünkü bu iki banka deflasyonla mücadele ediyor, biz ise kronik  enflasyonla. Teminat havuzunu genişletirseniz para arzını artırırsınız, bu da ek enflasyona neden olur. Türkiye’de bir de öyle acaip bir dolarizasyona neden olur ki, Ankara’da bütün dudaklar mono hastalığına yakalanmış gibi uçuklar.

 

Evet, Bayanlar ve Baylar, giyin şık konteyl elbiselerinizi, alın martinilerinizi, pembe köpüklü şaraplarınızı, yaz ortasında Noel geldi. Hayatınızda yaşamadığınız çılgın bir partye davetlisiniz.  Ertesi sabah da  aspirin.

Ama benim gibi hayatı bağımlılıkla mücadaleyle geçmiş[1] bir salon pezevenginden tavsiye size:  akşamdan kalmalığı aspirin kesmez, tek çare, “köpeğin tüyü” yabi şişeyi sabahtan açmak.  O yolun ekonomide adı da hiper-enflasyon.

 

FÖŞ’ün websitesini ziyaret  etmediyseniz, hayatınızı değiştirecek açılımlar fırsatı kaçırıyorsunuz, nah işte linki

 

Ayrıyeten hayvan gibi de YouTube çekerim, ha, nah işte linki

[1] Çok önemli not:  Kendi bağımlılıklarımla mücadele değil, onlarla dost olmayı tercih ettim.

Yorumlar

Diğer Yazarlar

Yazarın Diğer Yazıları