Sosyal Medya

Ekonomi

Kuru Soğan 10 TL’ye Dayandı; “Sıfır” Gümrük Uygulaması Uzatıldı.

Geçen yıl fiyatı % 68 artarak zam şampiyonu olan kuru soğan fiyatları mart ayında gerilemeye başlamıştı; fakat bu kez de çiftçinin iyi verim almak için kullanmaya başladığı tohumluk soğan astronomik rakamlara çıkmıştı. Ardından soğan fiyatları yeniden yükselmeye başladı. Hükümet de mart sonuna kadar getirdiği soğan ithalatın sıfır gümrük uygulamasını nisan sonuna kadar uzattı.

Kuru Soğan 10 TL’ye Dayandı; “Sıfır” Gümrük Uygulaması Uzatıldı.

Kuru soğan ithalatında “sıfır gümrük vergisi” uygulaması 30 Nisan’a kadar uzatıldı.

Konuya ilişkin, İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, kuru soğan ithalatında 31 Mart itibarıyla süresi dolan “yüzde sıfır gümrük vergisi” 30 Nisan’a kadar uygulamada kalacak.

TOHUMLUK SOĞAN FİYATI ÇILDIRDI

Geçen sene soğanın zam şampiyonu olması; çiftçilerin soğan ekimine daha çok ilgi göstermesine neden oldu. Bunun sonucu tohumluk soğan fiyatları adeta astronomik olarak arttı. Geçen yıl çiftçinin büyük miktarda çürüme zararına uğraması da bu sene iyi kalite tohuma talebi arttırıyor.

Geçen yıl 3-5 lira arasındaki fiyatlar 25 liraya kadar yükseldi
Simav’daki halk pazarında üç hafta önce 10 -15 TL’ye satılan tohumluk soğanın 1 kilogramının 30-35 liraya çıkmasından korkuluyor.
Fiyat yükselmesinin, yeterli üretim yapılmamasından kaynaklandığı belirtiliyor. Tohumluk fiyatları son 3 haftada % 100 arttı.

Soğan ekiminden verim alınması ve soğanların aynı anda olgunlaşmasının sağlanıp, çürümenin önlenmesi için kaliteli ve standart tohum gerekiyor. Çiftçiler genellikle pahalı olduğu için standart tohum kullanamıyor. Bu da geçen seneki hastalık yıllarıyla bir araya geldiğinde markete ulaştırılmadan çürümeyi daha da hızlandırıyor.

SOĞAN BU KEZ 10 TL SINIRINDA!

Seçimlerin bitmesiyle tanzim satış noktalarının meydanlardan kaldırılarak zincir süpermarketlerin içine taşınmasıyla birlikte kuru soğan kıtlığı başladı. Mersin Hali’nde kilosu 5,50, İstanbul Hali’nde ise 6,50 lira olan kuru soğanın fiyatı tanzim satışlar nedeniyle 2 liraya düşünce halk, süpermarketlere hücum etti. Süpermarketlerin birçok mağazasında bulunamayan kuru soğan online satış listelerinden de çıkarıldı. Kuru soğan stoğu tükenirken küçük marketlerde fiyat 10 liraya yaklaştı.

Türkiye soğan kıtlığı ile karşılaşınca Azerbaycan’dan da  soğan ithal etmişti. Bu durum Azerbaycan’da da soğan fiyatlarını yukarı çekti. Azerbaycan halkı da, Türkiye’ye ihracat yapılması nedeniyle ikiye katlanan soğan fiyatlarından şikayetçi. Azerbaycan Tarım Bakanlığı Tarım Araştırma Merkezi Danışmanı Firdovsi Fikratzade’ye göre fiyatın yükselmesinin nedeni Türkiye’ye soğan ihracatındaki artış. Fikratzade, “Geçen yılın ilk 2 ayında 1.200 ton olan soğan ihracatı bu yılın aynı döneminde 7.300 tona yükseldi. Bu da iç piyasada fiyatların artmasına neden oldu” dedi.

İLGİLİ HABERSeçimlik soğanSeçimlik soğan

Yorumlar

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler