Tanıtım ve duyuru bildirimlerini SMS ve e-mail yoluyla almayı kabul ediyorum.

Yurt Dışı Vadeli İşlemler Nelerdir?

Yurt dışı Vadeli İşlemler, Borsa İstanbul Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda yer almayan uluslararası ürünlere dayalı yatırım işlemleridir ve Dünya’da 100 yılı aşkın süredir yapılanan organize vadeli işlem borsalarında gerçekleşir. Organize borsalar arasında en yüksek hacme sahip ve en yüksek ürün çeşitliliğine sahip borsalardır. Yüksek likiditeye sahip olması nedeniyle tüm Dünya’dan yatırımcıların fiyat için referans aldığı Yurtdışı Vadeli Borsaları’nda ürünler teminat sistemi ile işlem görmekte, kaldıraç oranı ilgili borsa tarafından belirlenmektedir. Teminat ve kaldıraç sistemi yatırımcılara ilgili yatırım ürününün bütün nakit değerini yatırmadan, belli bir teminat tutarını günlük ve sürekli olarak takas kurumunda bulundurarak işlem yapma imkânı sunar. Bu özelliği ile hem spekülatif amaçlı yatırımcılara hem de risk yönetimi amaçlı kurumsal yatırımcılara önemli bir avantaj sağlamaktadır.

İşlemler ilgili borsa ve takas kurallarına göre gerçekleşmekte ve fiyat borsanın kendi verilerinden şeffaf olarak takip edilmektedir. Elektronik pazarları sayesinde tüm dünyadan yatırımcıların kolaylıkla erişebildiği bu borsalar, VİOP işlemlerinden farklı olarak günün her saati ve yerel resmî tatillerden bağımsız olarak yılın hemen hemen tüm iş günlerinde sürekli olarak işlem imkânı verir.

2015 yılında Geniş Yetkili aracı kurum lisansı alarak yurt içi organize finansal piyasalarda işlem aracılığı ve uluslararası OTC piyasalarda portföy aracılığı hizmeti faaliyetlerine aktif olarak devam eden NoorCM, 2018 yılı başından itibaren Türk yatırımcılara Dünya’nın önde gelen finans merkezlerinde teşkilatlanmış CME, CBOT, NYMEX, COMEX, EUREX, EURONEXT ve ICE gibi borsalarda işlem gören döviz, enerji, tarım, hisse senedi endeksleri, tahvil gibi binlerce türev üründe işlem aracılığı hizmeti vermeye başlamıştır. Yurt dışı Vadeli İşlemler, Borsa İstanbul Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası’nda yer almayan uluslararası ürünlere dayalı yatırım işlemleridir ve Dünya’da 100 yılı aşkın süredir yapılanan organize vadeli işlem borsalarında gerçekleşir. Organize borsalar arasında en yüksek hacme sahip ve en yüksek ürün çeşitliliğine sahip borsalardır. Yüksek likiditeye sahip olması nedeniyle tüm Dünya’dan yatırımcıların fiyat için referans aldığı Yurtdışı Vadeli Borsaları’nda ürünler teminat sistemi ile işlem görmekte, kaldıraç oranı ilgili borsa tarafından belirlenmektedir. Teminat ve kaldıraç sistemi yatırımcılara ilgili yatırım ürününün bütün nakit değerini yatırmadan, belli bir teminat tutarını günlük ve sürekli olarak takas kurumunda bulundurarak işlem yapma imkânı sunar. Bu özelliği ile hem spekülatif amaçlı yatırımcılara hem de risk yönetimi amaçlı kurumsal yatırımcılara önemli bir avantaj sağlamaktadır. İşlemler ilgili borsa ve takas kurallarına göre gerçekleşmekte ve fiyat borsanın kendi verilerinden şeffaf olarak takip edilmektedir. Elektronik pazarları sayesinde tüm dünyadan yatırımcıların kolaylıkla erişebildiği bu borsalar, VİOP işlemlerinden farklı olarak günün her saati ve yerel resmî tatillerden bağımsız olarak yılın hemen hemen tüm iş günlerinde sürekli olarak işlem imkânı verir. 2015 yılında Geniş Yetkili aracı kurum lisansı alarak yurt içi organize finansal piyasalarda işlem aracılığı ve uluslararası OTC piyasalarda portföy aracılığı hizmeti faaliyetlerine aktif olarak devam eden NoorCM, 2018 yılı başından itibaren Türk yatırımcılara Dünya’nın önde gelen finans merkezlerinde teşkilatlanmış CME, CBOT, NYMEX, COMEX, EUREX, EURONEXT ve ICE gibi borsalarda işlem gören döviz, enerji, tarım, hisse senedi endeksleri, tahvil gibi binlerce türev üründe işlem aracılığı hizmeti vermeye başlamıştır.

Uzman Görüşleri

Ateşan AYBARS

Mert YILMAZ

Arzu TOKTAY

 • Soya Fasulyesi Nihayet Tepki Verdi…

  Emtia piyasasında aşırıya kaçtı denebilecek fiyat düşüşlerinin tepki alımları ile düzeltmesinin yapıldığı bir haftayı geride bıraktık.

  Soya Fasulyesi Nihayet Tepki Verdi…

  Emtia piyasasında aşırıya kaçtı denebilecek fiyat düşüşlerinin tepki alımları ile düzeltmesinin yapıldığı bir haftayı geride bıraktık. Bu hareketlilik içerisinde hiç tepki vermeyecek gibi görünen soya fasulyesinin de olması şaşırtıcıydı.

  Geçtiğimiz yıllarda, Amerika’dan soya fasulyesi ihracatında başı çeken Çin, ticaret savaşları ve karşılıklı getirilen vergilere kadar bu konumunu korudu. Sonrasında Çin’in Amerika’dan soya ve türevi ürün grubuna getirdiği yüzde 25 ithalat vergisi işleri farklı bir boyuta taşıdı. Son dönemde Amerika’ya bu ürün grubunda bağımlılığını azaltmak için Çin ikinci ve üçüncü büyük üretici konumunda olan Brezilya ve Arjantin’e yöneldi. 2017 yılında Çin’in Amerika’dan soya fasulyesi ithalatının toplam içerisindeki payı yüzde 34 olarak gerçekleşirken Brezilya’nın payı yüzde 53’e (2016 yüzde 46) yükseldi.

  Arjantin’in soya yağı ve yemeği ihracatına getirdiği ekstra vergilerin ise Çin alımlarına engel teşkil etmesi beklenmiyor. Ancak Arjantin’de 2017 yılında 54,6 milyon ton olan soya fasulyesi üretiminin bu sene kurak hava koşulları sebebi ile 35,5 milyon tona gerileceği tahminleri var. Geride alternatif olarak görünen Brezilya’da güçlü talep ile çiftçiler soya ekim alanlarını artırıyorlar. Brezilya’da artması muhtemel üretim için bir başka önemli neden ise Brezilya Real’inin değer kaybı ile yükselen fiyatların ürünü avantajlı hale getirmesi.

  Kaynak Bloomberg

  Ticaret savaşları etkisi ile dolar bazında soya fasulyesi fiyatları Mart ayı zirvesinden bu yana yüzde 20 civarında geriledi. Ancak Brezilya Real’inin ABD Doları karşısında değer kaybı ve Real bazında yükseliş ile ülkede soya üretimi çiftçiler için cazibesini koruyor.

  Eylül ayı USDA (Amerikan Tarım Bakanlığı) raporunda soya fasulyesinde birim alan başına verimlilik 52,8 kile/sent olarak tahmin ediliyor. Verimlilik artışını iyileşen teknolojik koşullara, hastalıklara karşı artan dayanıklılığa, kısaca optimum üretime bağlayabiliriz. Geçtiğimiz on sene içerisinde soya fasulyesinde verim 39,7’den 52,8’e yükseldi. Üretimde hava koşullarının olumsuz etkisi de yeni teknoloji ile azalırken 2018 senesinde verimlik artışı sürebilir.

  Özetle, temel verilerde soya üretimi ve arzında sıkıntı yok talep tarafında Çin-Amerika ticaret savaşı ile dengeler değişirken, Çin’in soya talebinin tamamını Brezilya ve Arjantin’den karşılaması mümkün görünmüyor. Brezilya üretimi artırıyor ancak yeterli değil, Çin önümüzdeki aylarda Amerika’ya alıcı olarak dönebilir. Hem bu sebeple hem de üretimde artışın büyük ölçüde fiyatlanmış olduğu gerçeği ile soya fasulyesinde geçtiğimiz hafta yaşanan yükseliş zamana yayılabilir.

 • Artık Aksiyon Zamanı

  Piyasa oyuncularının uzun süredir merakla beklediği Orta Vadeli Program (OVP) yeni adı ile Yeni Ekonomi Programı açıklandı. Genel hatları ile rasyonel, ayakları yere basan bir program olduğunu söylemek mümkün.
 • Dolu Taraftan Bakmaya Çalışınca

  Eylül ayının ilk haftası geçtiğimiz dönem piyasa dinamiklerinin uzantısı olarak başladı. Amerika ile Çin, Kanada, Avrupa arasında ticaret, gelişen ülke piyasa satışları, yaklaşan Kasım ayı ile beraber İran ambargosu ve Suriye’de yaşanan son gelişmeler.
Tanıtım ve duyuru bildirimlerini SMS ve e-mail yoluyla almayı kabul ediyorum.

Yurt Dışı Vadeli İşlemlerde NoorCM Farkı

 • Dünya Piyasalarında 1000’lerce üründe işlem
 • ÜCRETSİZ Platform ve Mobil Platform
 • ÜCRETSİZ Eğitim ve Webinar
 • Birebir İlgi