Sosyal Medya

Ekonomi

PMI Nisan: Beş aydır süregelen yavaşlama daralmayla devam ediyor

İstanbul Sanayi Odası  Nisan PMI anket verilerine göre, Nisan ayında zayıf talep, fiyat ve arz yönlü baskılar ile Ukrayna’daki savaş…

PMI Nisan: Beş aydır süregelen yavaşlama daralmayla devam ediyor

İstanbul Sanayi Odası  Nisan PMI anket verilerine göre, Nisan ayında zayıf talep, fiyat ve arz yönlü baskılar ile Ukrayna’daki savaş Türk imalat sektörünün faaliyet koşullarında yavaşlamanın devam etmesine yol açtı.

Mart ayında 49,4 olan manşet PMI, Nisan’da hafif düşüşle 49,2 oldu. Böylece imalat sektörü art arda ikinci ay ivme kaybettiğine işaret etti. Nisan’da önceki aya göre daha ılımlı seyretmekle birlikte yavaşlama eğilimi beşinci aya ulaştı. Talep yetersizliği, fiyat yönlü baskılar ve Ukrayna’daki savaş üretimde azalışa yol açan faktörler olarak öne çıktı.

Yeni siparişlerde devam eden yavaşlama eğilimi talebin kırılgan olduğuna işaret etti. Firmalar, fiyatlardaki artış nedeniyle yeni sipariş almakta zorluk yaşandığını belirtti.

Toplam yeni siparişler üst üste yedinci ay gerilerken yeni ihracat siparişleri Ocak ayından beri ilk kez yavaşladı. Maliyet baskıları Nisan ayında güçlü seyrini korudu.

Ancak girdi fiyatları enflasyonu, üst üste dördüncü ay azaldı ve geçen yılın Eylül ayından bu yana en düşük düzeyde kaydedildi. Anket katılımcılarına göre, Türk lirasındaki değer kaybı ve Ukrayna’daki savaş maliyet yüklerini artırırken petrol, doğalgaz ve deniz taşımacılığı fiyatları yükseldi. Bunun sonucu olarak, imalatçılar nihai
ürün fiyatlarını belirgin şekilde artırmak durumunda kaldı.

Ham maddeye erişimde genele yaygın zorluklar yaşanırken tedarikçilerin teslimat süreleri uzadı. Söz konusu artış güçlü düzeyde olsa da son yedi ayın en düşük oranında gerçekleşti.

Malzeme teminindeki zorluklar, artan maliyetler ve kırılgan talep, Nisan ayında satın alma faaliyetlerinin yanı
sıra girdi ve nihai ürün stoklarının azalışında etkili oldu.

Firmaların operasyonel kapasitelerini genişletmek amacıyla üst üste 23. ay istihdam artırması anketin görece olumlu tarafı olarak öne çıktı. İstihdam artışı ılımlı düzeyde ancak Mart ayına göre hafif daha yüksek hızda
gerçekleşti.

S&P Global Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi:

“Fiyat baskılarının yüksek seyrini koruması ve tedarik zincirlerinde süregelen aksamalara bağlı olarak Türkiye’deki imalatçılar açısından zorlu faaliyet koşulları devam etti. Ukrayna’daki savaşın da bu sorunlara eklenmesiyle ihracat son üç ayda ilk kez yavaşlama kaydetti.

Bununla birlikte hem maliyet baskıları hem de tedarik gecikmeleri geçen yılın Eylül ayından beri en düşük düzeyde kaydedildi ve ikinci çeyreğin geri kalanında koşulların büyümeye daha elverişli hale gelebileceğine dair umut verdi.”

PMI S&P Global

BAKMADAN GEÇME

Benzer Haberler